FOTBAL  »  LIGA 1  »  ANALIZĂ

Lista fotbaliştilor străini dn Liga 1

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 decembrie 2008 00:00

Lista celor 186 de fotbalişti străini legitimaţi în turul ediţiei 2008/2009 a Ligii I (sunt trecute şi numele fotbaliştilor care nu au evoluat niciun minut):

Portugalia (31) - Nuno Claro (CFR Cluj), Ricardo Cadu (CFR Cluj), Dani da Silva (CFR Cluj), Manuel Jose (CFR Cluj), Andre Leao (CFR Cluj), Antonio Semedo (Steaua), Tiago Gomes (Steaua), Ricardo Fernandes (Rapid), Joao Paulo Andrade (Rapid), Juliano Spadacio (Rapid), Joao Paulo Pinto (Rapid), Pedro Taborda (FC Timişoara), Carlos Milhazes (FC Timişoara), Hugo Luz (FC Vaslui), Nuno Viveiros (Poli Iaşi), Pedro Mingote (Pandurii Târgu Jiu), Chico Fernandes (Farul), Paulo Adriano (FC Braşov), Rui Duarte (FC Braşov), Diogo Ramos (Gloria Bistriţa), Joao Pedro (Gloria Bistriţa), Miguel Queiroz (Gloria Bistriţa, plecat), Diogo da Silva (Gloria Buzău), Tiago Filipe dos Santos (Gloria Buzău, plecat), Jorge Pinto Tavares (Gloria Buzău), Luis Dias (Gloria Buzău), Miguel Fallardo (Gloria Buzău), Pedro Moreiro Ramos (Gloria Buzău), Russiano Branco (Gloria Buzău), Fabio Lima (Gloria Buzău), Nuno Diogo Pereira (CS Otopeni);

Brazilia (27) - Hugo Alcantara (CFR Cluj), Didi Cleidimar (CFR Cluj), Andre Galliasi (CFR Cluj), Arthuro (Steaua, plecat), Elinton Andrade (Rapid), Carlos Cesinha (Rapid), Julio Cesar da Silva (Rapid), Claudio Mejolaro (Rapid), Daniel Paulista (Rapid), Julio Cesar Correa (Dinamo), Alberto Thiago (Dinamo), Ricardo Gomez (Unirea Urziceni), Eder Bonfim (FC Timişoara), Alexandre Cardoso (Pandurii Târgu Jiu), Thiago Tremonti (Pandurii Târgu Jiu), Willian Gerlem (Farul), Tavares de Melo (FC Braşov), Fabinho (FC Braşov, plecat), Danilo Pereira da Silva (Gloria Bistriţa), Everton Luiz Gui­ma­raes (Gloria Buzău, plecat), Manoel Ribeiro (Gloria Buzău), Jaime Junior (CS Otopeni), Edson Grillo (Gaz Metan Mediaş), Samuel da Silva (Gaz Metan Mediaş), Rafael dos Santos (Gaz Metan Mediaş), Eric de Oliveira (Gaz Metan Mediaş), Victor da Silva (Gaz Metan Mediaş);

Serbia (20) - Ersin Mehmedovic (Unirea Urziceni), Srdjan Zakula (Unirea Urziceni, cu paşaport croat), Sreten Sretenovic (FC Timişoara), Neven Markovic (FC Vaslui), Petar Jovanovic (FC Vaslui), Marko Ljubinkovic (FC Vaslui), Nemanja Jovanovic (FC Vaslui), Zvetozar Mijin (Poli Iaşi), Milanko Raskovic (Pandurii Târgu Jiu), Dejan Rusmir (Farul), Dragan Gosic (Farul), Zoran Miloşevic (FC Argeş), Jasmin Trtovac (Gloria Bistriţa), Filip Stankovic (Gloria Buzău), Nikola Jozic (Gloria Buzău), Minja Popovic (CS Otopeni), Pedrag Lazic (CS Otopeni), Zarko Markovic (Gaz Metan Mediaş), Bojan Cukic (Gaz Metan Mediaş), Nemanja Vidakovic (Gaz Metan Mediaş);

Argentina (15) - Cristian Prette (CFR Cluj), Juan Culio (CFR Cluj), Sebastian Dubarbier (CFR Cluj), Sixto Peralta (CFR Cluj), Gustavo Oberman (CFR Cluj), Diego Ruiz (CFR Cluj), Cristian Fabbiani (CFR Cluj, plecat), Luciano Vella (Rapid), Osvaldo Miranda (Dinamo), Pablo Brandan (Unirea Urziceni), Jose Luis Garcia (FC Timişoara), Gabriel Viglianti (Oţelul Galaţi), Gustavo Paruolo (Poli Iaşi, plecat), Alejandro Gavatorta (Poli Iaşi), Elias Bazzi (FC Argeş);

Coasta de Fildeş (8) - Emmanuel Kone (CFR Cluj), Traore Lacina (CFR Cluj), Ousmane Viera (CFR Cluj), Anoh Attoukara (Dinamo), Zie Diabate (Dinamo), Lamine  Diarrassouba (Poli Iaşi), Youssouf Kamara (FC Argeş), Oumar Faye (FC Argeş, plecat);

Australia (6) - Jacob Burns (Unirea Urziceni), Josh Mitchell (Universitatea Craiova), Joshua Rose (Universitatea Craiova), Spase Dilevski (Universitatea Craiova), Michael Baird (Universitatea Craiova), Tomislav Arcaba (Gloria Buzău);

Slovenia (6) - Dare Vrsic (FC Timişoara), Dejan Rusic (FC Timişoara), Andrej Pecnik (Poli Iaşi), Dominik Bersnjak (Poli Iaşi), Andrej Rastovac (Farul), Jaka Stromajer (Pandurii Târgu Jiu);

Camerun (5) - Pierre Boya (Rapid), Felix Awoa Zoa (Dinamo), Nicolas Alnoudji (Pandurii Târgu Jiu), Jean Paul Yontcha (CS Otopeni), Kalle Sone (CS Otopeni);

Nigeria (5) - Ifeanyi Emeghara (Steaua), Olubayo Adefemi (Rapid), Abiodun Agunbiade (FC Timişoara), Kehinde Fatay (Farul), Dino Eze (Gloria Buzău);

Bulgaria (5) - Rossen Kirilov (FC Vaslui), Stanislav Genchev (FC Vaslui), Stoyan Kolev (Oţelul Galaţi), Jivko Jelev (Oţelul Galaţi), Ilko Pirgov (CS Otopeni);

Slovacia (4) - Balasz Borbely (FC Timişoara), Milos Brezinsky (FC Timişoara), Marian Cisovsky (FC Timişoara), Duşan Kuciak (FC Vaslui);

Spania (4) - Abel Moreno (Steaua, plecat), Urko Pardo (Rapid, cu dublă cetăţenie belgiano-spaniolă), David Sanchez (FC Timişoara), Ibon Arrieta (Pandurii Târgu Jiu);

Columbia (3) - Robinson Zapata (Steaua), Juan Carlos Toja (Steaua), Dayro Moreno (Steaua);

Senegal (3) - Ousmane N'Doye (FC Vaslui), Gaston Mendy (Farul), Christian Sagna (Gloria Buzău);

Lituania (3) - Giedrius Arlauskis (Unirea Urziceni), Paulius Gribauskas (Oţelul Galaţi), Tadas Labukas (Oţelul Galaţi, plecat);

Burkina Faso (2) - Yssouf Kone (CFR Cluj), Salif Nogo (Oţelul Galaţi, plecat);

Franţa (2) - Tony da Silva (CFR Cluj), Nasser Menassel (CS Otopeni);

Muntenegru (2) - Vladimir Bozovic (Rapid), Radomir Djalovic (Rapid);

Ghana (2) - George Blay (Dinamo), Raymond Fenny (Gaz Metan Mediaş);

Bosnia (2) - Kenan Cejvanovic (FC Timişoara), Stevo Nikolic (Oţelul Galaţi);

Armenia (2) - Artavazd Karamian (FC Timişoara), Arman Karamian (FC Timişoara);

Liberia (2) - Ben Teekloh (Farul), Patrick Nyema (CS Otopeni, cu paşaport elveţian);

Insulele Capului Verde (2) - Emerson da Luz (Gloria Bistriţa, plecat), Dany Mendes Ribeiro (Gloria Bistriţa);

Guineea Bissau (2) - Bruno Fernandes (Unirea Urziceni), Bacari Djalo (Gloria Buzău);

Togo (2) - Dare Nibombe (CS Otopeni), Mohammed Zanzan (CS Otopeni);

Canada (1) - Lars Hirschfield (CFR Cluj);

Uruguay (1) - Alvaro Pereira (CFR Cluj);

Grecia (1) - Pantelis Kapetanos (Steaua);

Bolivia (1) - Ricardo Pedriel (Steaua);

Polonia (1) - Pawel Golanski (Steaua);

Letonia (1) - Deniss Romanovs (Dinamo);

Venezuela (1) - Gualberto Campos (Dinamo, plecat);

Mali (1) - Mourtala Diakite (Dinamo, plecat);

Angola (1) - Ze Kalanga (Dinamo);

Cehia (1) - Lukas Magera (FC Timişoara);

Costa Rica (1) - Winston Parks (FC Timişoara);

Moldova (1) - Denis Zmeu (FC Vaslui);

Zimbabwe (1) - Mike Temwanjera (FC Vaslui);

Croaţia (1) - Frane Vitaic (Oţelul Galaţi);

Sierra Leone (1) - Julius Woobay (Universitatea Craiova);

Macedonia (1) - Stojance Ignatov (Macedonia);

Paraguay (1) - Jose Montiel (Poli Iaşi);

Tunisia (1) - Zied Bhairi (Gloria Bistriţa, plecat);

Egipt (1) - Tarek Amer (Gloria Buzău);

Irak (1) - Salih Jaber (Gloria Buzău);

Algeria (1) - Tafer Aziz (Gloria Buzău, cu paşaport francez).

Sursa: Newsin

Playtech: Cosmin Olăroiu, aproape de o nouă mutare genială. Câte MILIOANE DE EURO poate câștiga acum


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează