FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - FC ARGEȘ 1-1

VIDEO+FOTO Hermannstadt - FC Argeș 1-1 » Remiză pe „derdelușul” de la Sibiu, într-o partidă jucată pe două anotimpuri

Hermannstadt - FC Argeș / Sursă foto: Gabriela Neacșu +23   FOTO
Hermannstadt - FC Argeș / Sursă foto: Gabriela Neacșu

Articol de - Publicat sambata, 04 februarie 2023 16:32 / Actualizat sambata, 04 februarie 2023 18:38

Hermannstadt și FC Argeș au încheiat la egalitate, scor 1-1, o dispută începută pe un „gazon de biliard” și terminată pe un veritabil „derdeluș”. O primă repriză de calitate a fost eclipsată de condițiile vitrege de după minutul 50, când zăpada a pus stăpânire pe întâlnirea de la Sibiu.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Obligată să obțină un rezultat pozitiv pentru a nu intra de tot în hora retrogradării, FC Argeș a intrat în teren cu o atitudine complet schimbată comparativ cu prestația lamentabilă din meciul cu FC Botoșani de etapa trecută.

Cu câteva modificări în garnitura de start, piteștenii au fost activi în prima repriză, ba chiar au reușit să deschidă scorul în minutul 17, prin golgeterul Garita, care s-a distrat cu apărarea gazdelor, s-a debarasat de trei adversari și a înscris cu dreptul la colțul lung, fără șanse pentru Letica.

Golul lui Garita a fost reușit când zăpada încă nu pusese stăpânire pe partidă / Sursă foto: Gabriela Neacșu
Reacția lui Alin Petrache după scandările xenofobe de la meciul României: „N-au ce căuta aici, la noi!”
ROMÂNIA - POLONIA

Hermannstadt a ieșit la joc și a echilibrat partida, asta și pe fondul unui joc temător al Argeșului care, după ce s-a văzut la conducere pe tabelă, s-a retras cu toate liniile. Alb-violeții au fost înghesuiți în propriul careu, s-au întrecut în pase care mai de care mai ezitante și până la urmă a comis-o Micle, portarul trimis din nou pe teren pentru a îndeplini regula U21

Goalkeeper-ul de 21 de ani a întârziat nepermis o degajare, a nimerit mingea, dar și tibia lui Bărbuț, iar arbitrul Antonie a dictat penalty după consultarea VAR. Daniel Paraschiv, celălalt golgeter din teren, n-a ratat de la punctul cu var, stabilind scorul pauzei.

Repriza secundă s-a jucat pe o ninsoare abundentă, deranjantă de-a dreptul pentru cele două tabere. Până ca „iadul alb” să-și intre de tot în drepturi, FC Argeș a irosit o ocazie mare, prin canadianul Bassong, care, de la marginea careului de 16 metri, a căutat vinclul. Mingea trimisă de el a lovit transversala, iar Sibiul a scăpat cu fața curată dintr-o situație-limită.

Trupa lui Marius Măldărășanu a dominat finalul de meci, însă FC Argeș a fost la un pas să plece cu toate punctele de la Sibiu, fiind periculoasă în două rânduri în prelungiri. S-a terminat 1-1, un rezultat care nu-i ajută nici pe sibieni, nici pe băieții lui Croitoru.

Așa arăta gazonul în finalul partidei de la Sibiu / Sursă foto: Gabriela Neacșu

Ninsoare abundentă la Sibiu: zăpada a dat peste cap repriza secundă

Disputa dintre Hermannstadt și FC Argeș a avut parte de două anotimpuri.

Dacă precipitațiile au lipsit în prima repriză, una în care condițiile au fost satisfăcătoare, ninsoarea abundentă de la Sibiu le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor după pauză. Ultimele 20-25 de minute au fost infernale: organizatorii au fost nevoiți să intervină pentru a trasa din nou tușele, zăpada s-a așternut pe gazon, iar fotbalul a lipsit cu desăvârșire.

+19 FOTO

FINAL  » Hermannstadt - FC Argeș 1-1

• Au marcat: Paraschiv 45+3 pen. / Garita '17
  • Click AICI pentru statistici!
  • VIDEO cu cele mai importante faze ale partidei de la Sibiu!
    Detalii de la meci:
  • Spre finalul primei reprize, fanii oaspeților au scandat „Ungaria ne s*** p***!”, dar arbitrul Andrei Antonie, din București, nu a părut să fi auzit scandările xenofobe ale suporterilor piteșteni și nu a luat nicio măsură
  • Daniel Paraschiv, care a marcat din penalty, nu mai înscrisese de pe 30 noiembrie, la 2-3 cu CFR
  • 4.632 de spectatori au asistat la confruntarea de la Sibiu, cifră oficială.

Hermannstadt - FC Argeș, echipe de start:

HERMANNSTADT: Letica - Medina, Ene, Bejan, Butean - Petrescu, Mino, Biceanu - Bărbuț, Paraschiv, Popescu
REZERVE: Muțiu, Limaj, Antoche, Issah, Iancu, Balaure, Oroian, Buhăcianu, Babic
ABSENȚI: Opruț (suspendat), I. Stoica, Alhassan (accidentați)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

FC ARGEȘ: Micle - Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi - Meza Colli, Njike - Jakolis, Bassong, Bertrand - Garita
REZERVE: Straton, Tîrcoveanu, Turda, Calcan, Dobrosavlevici, Hanne, David Croitoru, Mimito Biai, Brendon
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) / Arbitru VAR: Coza Ionuţ (Cernica), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

„Să-ți fie rușine, Vînă!” » Rotaru a reacționat ferm, după ce jucătorii Craiovei i-au cerut 7,5 milioane de euro: „Măcar Hanca a venit ca un mercenar”