FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - ASTRA 0-2

HERMANNSTADT - ASTRA 0-2 // Giurgiuvenii urcă pe podiumul Ligii 1 după o prestație impecabilă! Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 octombrie 2018 16:46

Astra Giurgiu s-a impus în deplasarea de la Hermannstadt, scor 2-0, și urcă provizoriu pe podiumul Ligii 1.

Partida disputată la Târgu Mureș a început prudent. Prima ocazie de gol a apărut în minutul 23, când Valentin Gheorghe a șutat la colțul lung din interiorul careului. Căbuz, portarul sibienilor, a respins fără mari probleme. Finalul reprizei a fost mai atrativ, cu oportunități la ambele porți.

Deschiderea scorului a venit în minutul 59. Căbuz l-a faultat pe Begue în careu, iar Llullau a tranformat cu sânge rece lovitura de pedeapsă. Hermannstadt a ieșit la joc, dar a fost prinsă în numeroase rânduri descoperită pe contraatac. În minutul 74 a venit golul care avea să stabilească rezultatul final. Erico s-a înălțat superb și a reluat în poarta lăsată goală de o ieșire eronată a lui Căbuz.

Astra urcă pentru moment pe poziția a treia, la 3 puncte în spatele liderului CFR Cluj. Hermannstadt este penultima îm clasament, la egalitate de puncte, 8, cu "lanterna roșie" FC Voluntari.

Clasament actualizat

clasament

FC HERMANNSTADT - ASTRA 0-2
Au marcat: llullaku '60 (pen.), Erico '74

Echipe de start:

FC Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, Pamfile - Antonov, Dâlbea, Curtea - Petrescu, Tsoumou, Nkololo
Rezerve: Niga, Pîrvulescu, Chalkiadakis, Serediuc, Rusu, Blănaru, I.Stoica
Antrenor: Vasile Miriuță

Astra: Lazar - Belu, Erico, Cestor, Trușescu - Biceanu, Koukou - V. Gheorghe, Begue, Llullaku - Alibec
Rezerve: Miguel Santos, Moise, Buter, Roșu, Zoua, Bejan, Bahamboula
Antrenor: Gigi Mulțescu

Arbitru: Radu Petrescu
Asistenți: Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți

Înaintea meciului de azi, Astar este pe 5, cu 17 puncte în 11 partide, iar Hermannstadt este pe 13, cu 8 puncte.