FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FC BOTOȘANI 2-1

POLI IAȘI - FC BOTOȘANI 2-1 // "Dubla" de senzație a lui Andrei Cristea tranșează derby-ul Moldovei » Premiere pentru ambele echipe

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 august 2018 22:59

Poli Iași a câștigat derby-ul Moldovei cu FC Botoșani, 2-1, grație "dublei" de senzație a lui Andrei Cristea. Echipa lui Stoican obține astfel prima victorie din noul sezon, în timp ce Botoșani suferă prima înfrângere.

Fără victorie până acum, Poli Iași era obligată să câștige azi, iar echipa lui Stoican a atacat încă din startul meciului. Flores a lovit bara în minutul 23 în urma unei execuții frumoase de la 20 de metri.

Ghinionul ieșenilor a dispărut în minutul 30. Andrei Cristea a deschis scorul cu un șut imparabil de la marginea careului, în urma unei faze în care a fost flancat de nu mai puțin de 6 fotbaliști ai oaspeților.

Numărul de magie al lui Andrei Cristea a continuat, iar 5 minute mai târziu a înscris din nou superb. Vârful de 34 de ani a șutat în vinclu, cu stângul, execuție care l-a lăsat împietrit pe portarul Pap.

Cu "dubla" de azi, Andrei Cristea a ajuns la 96 de goluri marcate în Liga 1, fiind cel mai bun marcator activ.

Introdus pe teren în repriza secundă, Mihai Roman II a redus din diferență în minutul 53. Atacantul împrumutat de la U Craiova a înscris cu capul din câțiva metri după centrarea lui Chitoșcă.

Până la final, nicio echipă nu a mai avut ocazii notabile, iar Poli Iași a obținut prima victorie din actualul sezon. Totodată, FC Botoșani a bifat primul eșec din noua stagiune.

Ieșenii acumulează 5 puncte și urcă pe locul 10, în timp ce echipa lui Costel Enache rămâne deocamdată pe locul 6, cu 6 puncte.

Poli Iași - FC Botoșani 2-1
Au marcat: A. Cristea '30, '35 / M. Roman II '56

Poli Iaşi: Rusu - Arias, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Chelaru - Rus, Flores , Pîrvulescu - Cristea
Rezerve: Cobrea, Petre, Panţîru, Mihăescu, Ştefănescu, Zaharia, Florian, Mimoun
Antrenor: Flavius Stoican

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Chitoşcă, Ongenda, Golofca - Brekalo
Rezerve: Martin, Roman, Enriko, Chindriş, Târşă, Piftor, Corban
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: George Găman (Craiova) / Asistenți: Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) și Gabriel Stroe (Pitești) / Rezervă: Marian Barbu (Făgăraș) / Observator: Costin Toma (Piatra Neamț)

clasament:

Vezi și:  GALERIE FOTO Andrei Cristea, ca Iniesta! Faza memorabilă la primul gol marcat împotriva Botoșaniului + borna incredibilă atinsă după "dubla" din meciul de azi

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”