FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASTRA 1-0

VIDEO Viitorul o bate pe Astra dramatic, în prelungiri! Final cu scandal, la primul eșec al oaspeților în acest sezon: Hagi, trimis în tribune

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 septembrie 2018 20:08

Viitorul s-a impus în fața Astrei Giurgiu, scor 1-0, printr-un gol marcat în prelungiri de Tudor Băluță, după un meci jucat de oaspeți în inferioritate din minutul 34.

Viitorul Constanța s-a instalat în jumătatea adversă încă din primele minute ale partidei de la Ovidiu. Șansele clare de gol au lipsit. Două șuturi slabe ale lui Ianis Hagi, în minutele 5 și 7, i-au testat vigilența lui Iliev. Prima ocazie cu adevărat mare de gol a venit tot de la căpitanul constănțenilor. Ianis a scăpat de marcajul fundașilor centrali giurgiuveni și a reluat cu capul puțin pe lângă stâlpul din stânga porții.

Erico Da Silva a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 34. Avertizat cu câteva minute înainte de centralul Marcel Bîrsan, brazilianul a intrat neglijent asupra lui Mățan.

Gică Hagi a făcut două mutări la pauză. Houri și Boboc au intrat în locul lui Mățan și Mladen.  A avansat liniile, sufocând formația lui Mulțescu în treimea proprie. Drăguș a pierdut duelul cu bulgarul Iliev. A ratat două șanse bune în minutele 58 și 67.

Ultimele 10 minute au fost un adevărat asalt. Ianis Hagi a sărit în contratimp la o centrare ideală venită de la olandezul De Noojier, în minutul 85. O fază perfectă lucrată în al doilea minut de prelungire a adus golul. Ianis Hagi a centrat pentru Voduț, care a prelungit superb până la Băluță, iar acesta a reluat cu capul.

Scandal pe margine

Imediat după golul marcat de Tudor Băluță, Gică Hagi a mers către Gheorghe Mulțescu, antrenorul Astrei, pentru a-i explica ceva. De pe banca giurgiuvenilor a sărit turcul Yuksel Yesilova, antrenor secund la Astra și fost preparator fizic la FCSB. Acesta a avut o înfruntare directă cu patronul-antrenor al Viitorului, cei doi fiind cu greu despărțiti de arbitrul de rezervă și de oamenii din jurul băncilor de rezervă. "Centralul" Bîrsan a decis apoi să-i trimită în tribune pe ambii.

clasament

Viitorul - Astra 1-0
A marcat: Băluță 90 +2

*Erico Da Silva a fost eliminat de la oaspeți în minutul 34, pentru cumul de cartonașe galbene.

Echipele de start

Viitorul: V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Vl. Achim, T. Băluță, I. Vână - I. Hagi, D. Drăguș, Al. Mățan
Rezerve: Buzbuchi - Luchin, Voduț, A. Ciobanu, Boboc, Artean, Houri
Antrenor: Gheorghe Hagi

Astra Giurgiu: Iliev - Butean, Cestor, E. Da Silva, Radunovici - Mrzljak, Biceanu - V. Gheorghe, N. Roșu, Llullaku - Begue
Rezerve: Lazar - Belu-Iordache, Tursescu, R. Moise, Zoua Daogari, R. Crișan, Bahamboula
Antrenor: Gheorghe Mulțescu