FOTBAL  »  AMICALE  »  VIITORUL

Victorie pentru Viitorul în primul amical al anului! Hagi l-a debutat pe Nicolas Popescu chiar sub privirile tatălui său

Articol de - Publicat luni, 14 ianuarie 2019 18:49

Viitorul a câștigat la limită primul meci amical din această iarnă. Echipa lui Hagi a trecut de Ferencvaros, liderul din Ungaria, formație antrenată de Serhii Rebrov, scor 2-1.

Deși a folosit mulți jucători foarte tineri, fosta campioană a României s-a descurcat excelent și a început cu dreptul noul an. Voduț a marcat primul gol, în minutul 15, când a rămas singur cu portarul după o pasă excelentă a lui Vînă.

Golul doi a venit în minutul 70, când internaționalii U17 ai lui Hagi au făcut spectacol. Grosu a centrat de pe partea stângă, iar Alexi Pitu a punctat cu capul. În minutul 80 a debutat și Nicolas Popescu, chiar sub privirile tatălui său.

La meci au asistat, printre alții, stafful echipei naționale, Gică Popescu, Iosif Rotariu și Rivaldinho, proaspăt transferat la fosta campioană. Sunt prezenți și ”spioni” de la CS U Craiova și CFR Cluj.

Programul Viitorului în continuare:

• 17 ianuarie 2019, ora 11.00: FC Viitorul - Rubin Kazan (Rusia), la Belis Belek;
  • 17 ianuarie 2019, ora 1700: FC Viitorul - Daejeon Citizen (Coreea de Sud), la Sueno Belek;
  • 21 ianuarie, ora 10.00: FC Viitorul - Velje (Danemarca), la Sueno Belek;
  • 21 ianuarie 2019, ora 17.00: FC Viitorul - Lechia Gdansk (Polonia), Titanic Belek;
  • 24 ianuarie 2019, ora 10.00: FC Viitorul - Yenisey (Rusia), Sueno Belek;
  • 24 ianuarie 2019, ora 17.00: FC Viitorul - Sabutarlo (Georgia), Sueno Belek.

***

Viitorul - Ferencvaros 2-1

min. 90: FINAL
min. 85:
A intrat și Mălăele, tot în minutul 80. Acesta este cel mai tânăr jucător din lot. Va face 16 ani în martie. Constănțenii au avut o nouă șansă de a înscrie, Drăguș și Houri au creat o fază superbă, însă șutul primului aproape de vinclu a fost respins de portar
min. 80: Nicolas Popescu a debutat pentru echipa de seniori a Viitorului! I-a luat locul lui Luis Munteanu. Este folosit mijlocaș central
min. 77:
Eric șutează de la 18 metri, pe lângă poartă. La faza imediat următoare ungurii puteau înscrie, după ce Cojocaru a degajat o minge direct la un adversar, însă șutul acestuia a fost respins de portarul Viitorului
min. 75:
Drăguș scapă singur cu portarul, șutează din unghi, însă portarul maghiarilor respinge cu piciorul
min. 70: GOL VIITORUL! Echipa lui Hagi a înscris după o fază lucrată de internaționalii U17 ai echipei. Centrare Grosu de pe partea stângă, Alexi Pitu înscrie cu capul
min. 63: Gol Ferencvaros! Maghiarii egalează cu un șut bine plasat din 6 metri pe lângă Cojocaru
min. 60:
Eric și Grosu au intrat și ei. Au ieșit Tîrcoveanu, Ciobanu și Neciu
min. 46:
A început a doua repriză. Hagi a schimbat echipa. Mățan nu este pe foaia de joc, fiind menajat pentru că acuză ceva probleme musculare. În pauză, Contra a discutat câteva minute cu Rivaldinho
min. 30:
Tîrcoveanu a debutat la Viitorul. A intrat pe teren în minutul 30 în locul lui Casap. De asemenea, Ciobanu i-a luat locul lui Boboc
min. 15: GOL VIITORUL! Vînă l-a lansat pe Voduț, care a înscris cu ușurință pe lângă portarul maghiarilor