FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FC HERMANNSTADT 1-0

Ianis o duce pe Viitorul în play-off! Echipa lui Hagi a câștigat cu Hermannstadt, 1-0, după un penalty transformat cu emoții

Articol de GSP - Publicat luni, 17 septembrie 2018 20:36

Viitorul a câștigat meciul cu FC Hermannstadt, 1-0, ultimul din etapa a 8-a din Liga 1, după un gol marcat de Ianis Hagi.

După un început curajos al sibienilor, Viitorul a deschis scorul în minutul 29. Arbitrul Marius Avram a dictat penalty după un duel între Ianis Hagi și Pamfile. Același Ianis a marcat, după ce mingea trimisă în bara laterală a intrat în poarta lui Căbuz.

În repriza a doua, echipa lui Alexandru Pelici a forțat egalarea, dar fără succes. Viitorul a ratat o ocazie mare prin Voduț, iar în minutul 86, Hermannstadt a avut cea mai mare ratare, după ce Nkololo a trimis în plasa laterală din 14 metri.

După această victorie, Viitorul ajunge la 13 puncte și urcă pe locul 6, loc de play-off, în timp ce nou-promovata Hermannstadt este pe 12 cu 7 puncte.

clasament

screenshot 10

Echipele de start:

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Țîru, Luchin, De Nooijer - Achim, T. Băluță, Vînă - I. Hagi, Drăguș, Mățan
Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: V. Cojocaru, Voduț, A. Ciobanu, Natkho, Radu Boboc, Artean, Houri

Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Mijuskovic, Stoica, Pamfile - Dîlbea, Antonov - Serediuc, Nkololo, Chalkiadakis - Rusu

Viitorul - AFC Hermannstadt 1-0

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”