FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VOLUNTARI 2-1

FOTO Bratu "mitraliază" Voluntariul cu două schimbări perfecte după pauză » Dinamo, lider provizoriu

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 iulie 2018 17:49

Dinamo s-a impus în fața celor de la FC Voluntari, scor 2-1, în prima etapă a sezonului 2018-2019.

Cu un singur jucător sub 21 de ani trimis de Florin Bratu pe teren, Dinamo a început "bătrănește". Acțiuni ofensive purtate într-o viteză redusă, construcție greoaie și ocazii puține spre deloc. Nici adversarii nu s-au comportat mai bine în primele 45 de minute, încheiate fără vreun șut pe spațiul porții.

Partea a 2-a a fost diametral opusă. Golul marcat de Ricardinho, fundașul dreapta adus din diviziile inferioare ale Portugaliei, a aprins partida. Bratu a schimbat imediat. Axente și Sorescu au intrat în locul lui Daniel Popa și a lui Moldoveanu, iar rezultatele au apărut după doar 60 de secunde.

Salomao a marcat după o pasă primită de la Nistor, cel mai bun pasator decisiv activ din Liga 1, cu 44 de assisturi în 242 de jocuri. În spatele lui se află Ciprian Deac, cu 41 de pase decisive, și Mihai Roman I, cu 37.

Sorescu i-a răsplătit încrederea lui Bratu, stabilind scorul final în minutul 75, după o combinație cu Axente, celălalt jucător introdus după pauză. Penedo i-a salvat pe "câini" în ultimele minute, cu o intervenție norocoasă după o învălmășeală îm careul propriu.

Dinamo - FC Voluntari 2-1
Au marcat: Salomao '61, Sorescu '75 / Ricardinho '57