FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL U19 - DINAMO U19 4-0

FOTO + VIDEO Ce umilință! Viitorul a demolat-o pe Dinamo în finala Ligii Elitelor U19, 4-0 » "Perla" Mățan a făcut spectacol

Articol de - Publicat duminica, 03 iunie 2018 09:48

Viitorul a umilit-o pe Dinamo în finala Ligii Elitelor U19. Puștii lui Hagi s-au impus cu 4-0 în fața "câinilor" și au câștigat din nou titlul la această categorie de vârstă, după un an de pauză, urmând să joace în Youth League.

Cu jucători precum Robert Moldoveanu, Ricardo Grigore, Ion Gheorghe și Liviu Gheorghe în primul "11", Dinamo a fost aproape invizibilă în ofensivă  pe toată durata meciului.

"Câinii" au fost palizi, nu și-au creat nicio ocazie notabilă, iar puștii promovați de Bratu în ultima vreme la prima echipă au fost net surclasați de jucători precum Tudor Băluță, Denis Drăguș sau Alexandru Mățan, și ei cu numeroase apariții în prima echipă a Viitorului din Liga 1.

Viitorul a presat pe toată durata primei reprize și a deschis scorul în minutul 45, prin Mățan, care a înscris superb dintr-o lovitură liberă din unghi.

Scorul a fost majorat în minutul 51. Radu Boboc a pătruns superb în flancul stâng al apărării dinamoviste, l-a ridiculizat pe visătorul Demici, și a înscris la colțul lung.

Scorul a luat proporții în minutul 65. Denis Drăguș a executat înșelător o lovitură liberă, mingea a lovit pământul și a intrat în poartă, derutându-l pe goalkeeper-ul Fara, care a avut o evoluție dezastruoasă în finala de azi.

Umilința a fost completă pentru Dinamo, care a mai încasat un gol în minutul 79. Alexandru Mățan a transformat fără emoții un penalty obținut după o imprudență a lui Cheia, reușind astfel "dubla". De altfel, Mățan a fost desemnat jucătorul finalei!

S-a terminat 4-0 pentru Viitorul, un test de maturitate picat de puștii cu care Bratu speră să se lupte la titlu în sezonul următor și o lecție de fotbal primită din partea juniorilor lui Hagi.

Viitorul își ia astfel revanșa în fața lui Dinamo, după ce roș-albii le administraseră dobrogenilor câteva înfrângeri dureroase în ultimul an. Juniorii "câinilor" au învins-o pe Viitorul în finala Ligii Elitelor U19 de anul trecut și în semifinalele Cupei din acest an.

Ce umilință! Viitorul a demolat-o pe Dinamo în finala Ligii Elitelor U19

Ce umilință! Viitorul a demolat-o pe Dinamo în finala Ligii Elitelor U19 "Perla" Mățan a făcut spectacol: https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/foto-video-ce-umilinta-viitorul-a-demolat-o-pe-dinamo-in-finala-ligii-elitelor-u19-4-0-perla-matan-a-facut-spectacol-540923.html

Publicată de Gazeta Sporturilor pe 3 Iunie 2018

Jucătorii dinamoviști au primit din partea lui Răzvan Burleanu medaliile de argint. Tot Burleanu a fost cel care le-a înmânat jucătorilor Viitorului medaliile desemnate câștigătorilor:

FINAL »  Viitorul U19 - Dinamo U19 4-0
Au marcat: Mățan '45, '79 p., R. Boboc '51, D. Drăguș '65

Final de meci, Viitorul e noua campioană în Liga Elitelor U19 și va juca în Youth League!

min.81: Ocazie mare pentru Viitorul! Tudor Băluță șutează în stilul lui Hagi de la centrul terenului, portarul Fara este depășit, dar mingea cade pe plasa porții
min.78: GOOOL Penalty pentru Viitorul, în urma unei intrări imprudente a nou-intratului Cheia. Mățan execută fără emoții, face "dubla", iar umilința lui Dinamo e completă!
min.72: Ultima schimbare la Dinamo: Iese Oltay, intră Cheia
min.71: Ocazie uriașă pentru Viitorul! Drăguș scapă singur după o gafă inexplicabilă a unui fundaș dinamovist, dar finalizează în plasa laterlă
min.65: GOOOL! Scorul capătă proporții! Viitorul duce scorul la 3-0 după ce Drăguș a înscris din lovitură liberă. Mingea a prins pământul, l-a derutat pe goalkeeper-ul Fara și a intrat în poartă. Portarul dinamovist a făcut o partidă extrem de modestă, fiind vinovat la toate golurile Viitorului
min:62: Dinamo continuă să sufere în ofensivă și nu reuștește deloc să pună în pericol poarta Viitorului. Robert Moldoveanu, atacantul "câinilor", nu mai poate continua partida și este înlocuit
min:51: GOOL Viitorul! Radu Boboc ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde în careul dinamovist, îl ridiculizează pe Demici și finalizează  superb, cu exteriorul, la colțul lung!

A început repriza secundă. Laurențiu Diniță a făcut două schimbări la pauză în echipa dinamovistă: Longher și Lazăr au intrat în locul lui Vasile și Rogojan

Pauză pe arena din Colentina. Viitorul e  în avantaj, 1-0, grație supergolului reușit de Mățan din lovitură liberă în minutul 45.

min.45: GOOL Viitorul! Mățan deschide scorul înainte de pauză cu un șut superb din lovitură liberă. Fotbalistul care joacă la prima echipă a lui Hagi a înscris cu o superexceuție din unghi care a paralizat apărarea dinamovistă

min.41: Prima ocazie pentru Dinamo: Florin Vasile șutează de la marginea careului, dar Murariu reține fără probleme
min.34: Mățan se distrează cu apărarea lui Dinamo, inventează o pasă filtrantă, însă coechipierul său s-a aflat în ofsaid în momentul pasei
min.20: Viitorul domină partida în aceste momente și devine din ce în ce mai periculoasă la poarta lui Dinamo. "Câinii" nu au avut nicio ocazie importantă până acum
min.13: Ocazie pentru Viitorul! Denis Drăguș reia periculos, cu capul, o centrare venită din lovitură liberă, dar Ștefan Fara prinde cu multă siguranță
min.5: Liviu Gheorghe nu mai poate continua partida și e înlocuit cu Geani Crețu. Acesta a mai avut probleme mari și după meciul din play-out cu Juventus, când s-a lovit grav la genunchi. Acum, acuză tot probleme la genunchi
min.4: Dinamovistul Liviu Gheorghe s-a accidentat și primește îngrijiri medicale din partea medicilor.

A început meciul! Dinamo a beneficiat de lovitura de start!

Echipele de start:

Viitorul: Murariu - Boboc, Neciu, T. Băluță, Vidrășan - Leca, Mățan - M. Ene, R. Bănică, D. Drăguș - Tucaliuc
Rezerve: M. Popa, N. Suflaru, Săbângeanu, A. Pop, Mihalache, R. Ghiță
Antrenor: Cristian Camui

Dinamo: Fara - Olltay, Motroc,  R. Grigore, Demici - L. Gheorghe, Rogojan - I. Gheorghe, Fl. Vasile, Moldoveanu - G. Răducan
Rezerve: Trașcă, Cheia, G. Crețu, A. Lazăr, Măgureanu, Longher, Ghețu
Antrenor: Laurențiu Diniță

400 de suporteri
au asistat la meci, conform estimărilor reporterilor GSP prezenți pe stadionul din Colentina

Juniorii dinamoviști au fost urmăriți în finală de  Florin Bratu, secundul Iulian Mihăescu și directorul general Ionel Dănciulescu.

De asemena, au fost prezenți la meci numeroși reprezentanți ai Federației, în frunte cu președintele Răzvan Burleanu și directorul tehnic Mihai Stoichiță. Au mai sosit la stadion Andrei Vochin, Adrian Boingiu,selecționerul U19, Mihai Ianovschi, Țiți Dumitriu, Vlad Munteanu sau Ion Geolgău.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Liga 1, Horațiu Feșnic fiind la centru.

La categoria U17, Viitorul a cucerit eventul. În finală a trecut de CSU Craiova (detalii pe larg, aici)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”