FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ASTRA 1-1

VIDEO Surpriză la Voluntari: Astra se încurcă de ultima clasată și poate ieși din play-off » Alibec, eliminat!

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 decembrie 2018 16:06

FC Voluntari și Astra au remizat, 1-1, în primul meci al zilei din Liga 1. În finalul meciului, Denis Alibec a fost eliminat și va rata meciul cu Dinamo, de la Giurgiu, în următoarea etapă.

FC Voluntari - Astra 1-1
Au MARCAT: hODOROGEA 51'/ Belu 85'
ELIMINARE: Alibec 90+2'

Deși pornea ca mare favorită, Astra, locul 5, nu a putut trece de FC Voluntari, ultima clasată din Liga 1. Prima repriză a fost dominată de giurgiuveni, iar Butean a avut o mare ocazie, nereușind să șuteze din mijlocul careului, singur cu portarul.

După pauză, FC Voluntari a început mai bine. Echipa lui Bergodi a deschis scorul prin Hodorogea, care a înscris cu un șut de la 10 metri. Astra a forțat în atac și a obținut egalarea pe final, când Claudiu Belu a împins din 5 metri mingea în poarta lui Vâtcă.

În minutul 90+2, Alibec a văzut direct cartonașul roșu pentru o intrare cu talpa care nu a atins tibia lui Ricardinho.

Astra rămâne pe 5, cu 28 de puncte, și poate fi depășită de Sepsi și de Gaz Metan. FC Voluntari este pe 14, ultimul loc, cu 12 puncte, la 5 de Chiajna.

Echipe de start:

FC Voluntari: Vâtcă - Bucurică, Armaș, Balaur, A. Vlad - Miranda, Căpățână - G.Deac, Gadze, I. Gheorghe - Al. Tudorie
Rezerve: Petrariu, Hodorogea, Kabasele, Malfleury, G. Iancu, A. Ionescu, Pârcălabu
Antrenor: Cristiano Bergodi

Astra: Lazar - Belu, Bejan, Cestor, Radunovici - Mrzljak, - Butean, N.Roșu, Llullaku, Alibec - Daogari
Rezerve: Miguel Santos, Bahamboula, V. Gheorghe, Crișan, Moise, L. Buș
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Ionuț Coza
Asistenți: Florin Neacșu, Ionel Dumitru