FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Mihai Stoica, informații de impact despre scandalul de xenofobie de la Sf. Gheorghe: „Am martori oculari, asta au strigat cei de la Sepsi!” + Amenințare pentru următoarele etape

Mihai Stoica (57 de ani), managerul general al celor de la FCSB, crede că meciul dintre Sepsi și FCU Craiova, întrerupt în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe, ar trebui rejucat. +45   FOTO

Articol de - Publicat luni, 30 ianuarie 2023 19:38 / Actualizat luni, 30 ianuarie 2023 19:45

Mihai Stoica ar fi primit informații conform cărora și suporterii lui Sepsi ar fi strigat scandări rasiste la meciul de duminică. În aceste condiții, potrivit regulamentului disciplinar, ambele echipe ar risca un eșec la „masa verde”. Cazul va fi judecat de Comisia de Disciplină din cadrul FRF pe baza raportului întocmit de arbitru și de observatorul partidei, Octavian Goga.

Aliat surprinzător pentru Mititelu » Rotaru îi ia apărarea lui FCU Craiova: „Militez să se rejoace meciul cu Sepsi. De ce faci asta în mijlocul competiției?”
FCU CRAIOVA

Mihai Stoica, de partea lui FCU Craiova în scandalul de xenofobie de la Sepsi

„Văd că sensibilitatea unora crește de la zi la zi. Sunt foarte sensibili oamenii dacă se scandează ceva împotriva lor, dar când ei scandează împotriva altora, nu e problemă.

Mie mi s-a reproșat în trecut, la un meci cu CFR, când lumea zicea că sunt unguri, cu Paszkany patron. Am mers cu steagul României pe Arena Națională, l-am pus lângă poartă. Mi s-a spus că am provocat...

Dar nu ar fi mai grav când 8.000 de spectatori scandează ceva înfiorător împotriva fiicei mele? Că e punctat la o persoană care nu are nicio vină. De data asta, de câte ori voi auzi ceva la meciuile noastre, merg direct la observator să cheme arbitrul. Atenționare, apoi să câștigăm meciul!

Nu e numai la noi așa, și în Grecia, Turcia. Nu există nici marele fair-play britanic. Nu știu cum sunt așa sensibili oamenii. Nu e posibil așa ceva!

Martori oculari îmi spun că s-au scandat lucruri din ambele părți. Mie mi-a zis un martor, eu nu am văzut, că din partea cealaltă s-a strigat «Țiganii, țiganii». Părerea mea este că din minutul 26 ar trebui rejucată partida!”, a spus Mihai Stoica la Orange Sport.

VIDEO. Momentul în care meciul Sepsi - FCU Craiova este oprit definitiv

Anghel Iordănescu îl face praf pe Gigi Becali: „Ordinul a venit imediat prin telefon. Dați-i lui licența PRO!”