FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - CS U CRAIOVA 0-3

POLI IAȘI - CS U CRAIOVA 0-3 // FOTO + VIDEO Oltenii câștigă categoric la Iași, într-un meci umbrit de lovitura șocantă primită de Mihăilă din partea lui Rus

Articol de - Publicat vineri, 02 noiembrie 2018 16:28

CS U Craiova s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Poli Iași, într-un meci umbrit de accidentarea cutremurătoare suferită de Valentin Mihăilă, mijlocașul oltenilor, care a fost aproape de o tragedie.

Mateiu, Mitriță și Koljic au înscris după pauză, iar oltenii obțin victoria care îi propulsează până pe locul secund.

Ce a avut oare Rus în cap?

Un meci de fotbal trebuie să rămână un meci de fotbal. Cu adrenalină, cu nervi, cu faulturi, cu dueluri chiar şi peste limita regulamentului, dar atât. Atunci când jucătorii se transformă în golani sau chiar în mai mult de atât e nevoie de măsuri dure. Extreme.

În minutul 10 s-a petrecut o fază care dacă se petrece pe stradă e de dosar penal. Rus îl loveşte violent, absolut fără nicio explicaţie, cu antebraţul direct în gât pe Mihăilă. Puştiul de 18 ani se prăbuşeşte cu capul în pământ, fără a avea nici cea mai mică reacţie.

Momentele care urmează, cu spasmele craioveanului şi cu reacţia de disperare a tuturor jucătorilor, sunt absolut şocante şi emoţionante. Martici începe să plângă, iar ambulanţele din spatele porţii par că "dorm" pe ele.

Ce a avut oare Rus în cap? Cum poţi să pui viaţa unui om în pericol pentru un duel într-un meci de fotbal? Inconştienţă? Instinct de agresor?

Şi nu e prima dată când Rus aduce astfel de daune extrem de dureroase. Dacă fractura de tibie pe care i-a produs-o lui Chipciu acum vreo 5 ani a fost mai mult un ghinion, fractura de mandibulă cu care s-a ales Aganovici în 2016 nu mai pare doar întâmplare, ci face din Rus un fotbalist care devine un adevărat pericol public.

Ar merita scos din fotbal Rus? Poate părea o măsură prea dură, având în vedere că Mihăilă şi-a revenit. Dar, Doamne fereşte!, dacă s-ar fi produs o tragedie, cum ar fi trebuit judecat Rus? Fapta e aceeaşi! Din fericire, doar efectul a fost altul.

Cât despre meci, mai contează ce s-a jucat, cine a marcat, cine a câştigat?

Poli Iași - CS U Craiova 0-3
Au marcat: Mateiu '47, Mitriță '53, Koljic '69
*L. Rus a fost eliminat în minutul 10 după o lovitură dură aplicată lui Mihăilă! (detalii despre accidentare, AICI)

Echipele de start:

Poli Iași: D. Rusu - L. Rus, Mihalache, Frăsinescu, Panțîru - Qaka, Cioinac - Sanoh, D. Floresc, Platini - An. Cristea
Rezerve:
Cobrea, Bădic, P. Petre, Enoh, L. Rus, Sanoh, Qaka, N' Dongala
Antrenor:
Flavius Stoican

CS U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Mihăilă, Mitriță - Koljic
Rezerve:
L. Popescu, Tiago Ferreira, Briceag, Fedele, Meza Colli, Nuno Rocha, Burlacu
Antrenor:
Devis Mangia

Arbitru: Andrei Chivulete / A1: Marius Mihai Marica / A2: Ciprian Danșa  / Observator: Marian Salomir
Stadion: "Emil Alexandrescu", Iași