FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - DINAMO 1-2

VIDEO Poli Iași - Dinamo 1-2 » Uhrin face minuni și îi scoate pe „câini” din zona retrogradării! Clasamentul ACUM

Poli Iași și Dinamo se întâlnesc miercuri, de la ora 16:30, în etapa cu numărul 6 a play-out-ului Ligii 1.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 mai 2021 18:23 / Actualizat miercuri, 05 mai 2021 18:23

Dinamo a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, și părăsește zona locurilor retrogradabile din play-out.

Dusan Uhrin Jr. face minuni la Dinamo. A obținut a treia victorie consecutivă, la finalul unui meci extrem de atractiv. Cele două formații au început cu garda jos și au ratat șanse mari în primul sfert de oră, unul dominat de cei doi portari. „Câinii” au avut și o bară, în minutul 9, prin Albentosa.

Dinamo, victorie mare la Iași

Reușita de 1-0 a fost una superbă. În minutul 21, Sorescu a preluat o minge în flancul drept al atacului și a șutat de la 16 metri, la colțul lung, cu piciorul stâng. Poli a egalat în minutul 43, prin Zajmovic. Atacantul bosniac a câștigat duelul aerian cu Gol și Nemec și a reluat imparabil cu capul. Reușita de 3 puncte a fost semnată de Morsay, în minutul 54. Cel mai criticat transfer din acest sezon a scăpat pe contraatac și l-a lobat pe portarul Brînză.

Dinamo părăsește zona retrogradării

Dinamo ajunge la 3 victorii consecutive și evadează din zona locurilor retrogradabile. Este acum pe 5 în play-out, cu 24 de puncte. Runda viitoare, „câinii” primesc vizita lui FC Hermannstadt. Poli Iași rămâne ultima în Liga 1, cu doar 17 puncte. Șansele de salvare scad vertiginos. Clubul moldovean are de recuperat 6 puncte față de Voluntari și Viitorul, formațiile de pe locurile de „baraj”.

FINAL  » Poli Iași - Dinamo 1-2

Poli Iași - Dinamo, echipele de start

Poli Iași: Brînză - Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu - De Iriondo, Passaglia - Mensah, Vanzo, M. Stan - Zajmovic
Rezerve: Axinte, Zaharia, Gaitan, Flores, Popadiuc, F. Cristea, Cană
Antrenor: Nicolo Napoli

Dinamo: Eșanu - Bejan, Puljic, Albentosa - Sorescu, Achim, Anton, Gol, Filip - Mihaiu, Nemec
Rezerve: Kongshavn, R. Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, Bani, G. Crețu, Morsay, Blejdea
Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași
Arbitru: Horațiu Feșnic / A1: Valentin Avram, A2: Alexandru Cerei

VIDEO Mihai Stoichiță despre retrogradarea lui Dinamo: „Nu prea am emoții, au jucători buni”

Răsturnare la Poli Iași! Ce se întâmplă până la urmă cu Andrei Cristea și Nicolo Napoli: „Ne cerem scuze”

VIDEO + FOTO Portarii de la U21 au comis-o în două zile consecutive » Explicația curioasă a lui Aioani pentru eroarea incredibilă: „E greu și pentru noi”