FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - GAZ METAN 1-2

POLI IAȘI - GAZ METAN 1-2 » Gaz Metan s-a impus la Iași » Trupa lui Edi Iordănescu urcă pe primul loc în play-out

Nasser Chamed

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 martie 2019 13:37

Gaz Metan Mediaș s-a impus în partida cu Poli Iași din etapa a 3-a din play-out-oul Ligii 1, scor 2-1.

În prima repriză, ambele echipe au avut parte de mari ocazii, însă fără rezultate concrete pe tabelă.

Gaz Metan a început a doua repriză extrem de bine, a reușit două goluri în trei minute. Rondon a dat startul în minutul 51 când a reluat cu capul o centrare de a lui Caiado. După câteva minute, când oaspeții nici bine nu s-au așezat în teren, Luis Aurelio s-a găsit față în față cu portarul lui Poli Iași și a marcat cu mult sânge rece al doilea gol pentru Gaz Metan.

Singurul gol marcat de trupa lui Stoican a venit în minutul 53 al partidei prin Sanoh.

În precedenta întâlnire, disputată tot la Iași, dar în sezonul regulat, Poli s-a impus cu 1-0 în fața medieșenilor.

După această victorie, Gaz Metan este liderul clasamentului din play-out, cu 25 de puncte. Poli Iași rămâne pe locul patru, cu 20 de puncte.

Poli Iași - Gaz Metan 1-2

Au marcat: Sanoh 58'/Rondon 51', Aurelio 54'

Vezi AICI cele mai importante faze din meci

Click AICI pentru liveTEXT

Echipele de start:

Poli Iași: Ruben Mino - L. Rus, Florin Gardoș, Frăsinescu, Bădic - Ov. Mihalache, Cioinac - Sanoh, ascimento, Sin - Burlacu
Rezerve: Rusu, Enoh, A.Semedo, Teixeira, Qaka, Panțâru, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan: Pleșca - Crețu, Micael Pereira, Larie, Busu - Aurelio, Fofana - Mailat, Caiado, Chamed - Rondon
Rezerve: Batista, Pleașcă, Amado, Ivanov, Olaru, M. Constantin, Yazalde
Antrenor: Edward Iordanescu

Stadion: „Emil Alexandrescu”
Arbitru: Ionuț Coza // Asistenți: Bogdan Gheorghe, Bogdan Velicu

Gaz Metan și Poli Iași se alfă în luptă directă pentru primul loc în play-out. Medieșenii sunt pe doi, cu 22 de puncte, la egalitate cu Dinamo, care are un meci în plus. Poli Iași este pe locul 3, cu 20 de puncte.

Clasament play-out

clasament liga 2

Program etapa 3 play-out

Dinamo - Hermannstadt 2-0 (Detalii AICI)
Chiajna - FC Voluntari 1-2 (Detalii AICI)
FC Botoșani - Dunărea Călărași, luni, 17:30

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!