FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL CONSTANȚA

Primul jucător născut după 1 ianuarie 2002 care debutează în Liga 1 » Vezi cine sunt ceilalți fotbaliști care au reușit premiere în ultimii ani

Articol de - Publicat duminica, 22 iulie 2018 20:09

Alexi Pitu a debutat în Liga 1 în meciul pierdut de Viitorul Constanța, scor 0-1, contra celor de la Dunărea Călărași, şi a devenit primul jucător născut după 1 ianuarie 2002 cu minute pe prima scenă.

Născut pe 5 iunie 2002, mijlocaşul dobrogenilor ocupă locul 2 în topul celor mai tineri jucători utilizaţi de Gică Hagi în Liga 1, după Ianis Hagi, care a debutat la 16 ani, 1 lună şi 13 zile.

• Primul jucător născut 1999 cu minute în Liga 1: Rareş Lazăr, 15 ani, 1 luna, 19 de zile, Ceahlaul – Vaslui 2-0 (17.05.2014);
  • Primul jucător născut 2000 cu minute în Liga 1: Screciu Vladimir, 16 ani, 8 luni şi 19 zile, Steaua Bucureşti - CS U Craiova 2-1 (02.10.2016);
  • Primul jucător născut 2001 cu minute în Liga 1: Jovan Markovic, 16 ani, 0 luni, 9 zile, CS U Craiova-CFR Cluj 1-4 (01.04.2017);
  • Primul jucător născut 2002 cu minute în Liga 1: Alexi Pitu, 16 ani, 1 lună şi 17 zile Viitorul-Dunărea Călăraşi 0-1 (22.07.2018)

Nu e singurul record bătut. La doar 16 ani şi 1 lună, Alexi Pitu, nepotul fostului fotbalist Adrian Pitu, a devenit cel mai tânăr jucător român care debutează în cupele europene, în meciul din Europa League dintre Racing Union și Viitorul, scor 0-2. L-a depășit pe Marius Niculae, care în 1997 avea 16 ani şi 2 luni când a evoluat pentru Dinamo în Cupa UEFA.

Vezi și: VIDEO Dunărea Călărași câștigă primul meci din istorie în Liga 1 » Viitorul lui Hagi scârție în debutul sezonului