FOTBAL  »  LIGA 1  »  STEAUA - RAPID, AZI, 20:00, DOLCE SPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO ŞI M.GSP.RO

Răzvan Lucescu s-a declarat anti-stelist! A avut coşmaruri roş-albastre în toată cariera!

Răzvan Lucescu a dus toată cariera de jucător şi antrenor lupte contra Stelei

Articol de GSP - Publicat luni, 24 octombrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 24 octombrie 2011 14:25

Ca portar, Lucescu junior le-a dedicat un egal ”tuturor antisteliştilor din România”. Doar că ”militarii” au ieşit campioni la capătul acelui sezon. Nici de cînd a devenit tehnician, Răzvan nu s-a descurcat împotriva rivalilor

Războiul dintre familia Lucescu şi Steaua are un nou episod în seara asta. E vechi de peste patru decenii şi l-au purtat şi Mircea, şi fiul lui, Răzvan, atît ca jucători, cît şi ca antrenori. S-a întîmplat chiar ca ei doi să lupte împreună contra roş-albaştrilor, deşi erau legaţi contractual de cluburi diferite. Steaua a devenit campioană împotriva unei coaliţii a lor.

"E pentru cei care nu ţin cu Steaua!"
În 1998, Răzvan era portar la Sportul şi a încurcat-o pe Steaua în Regie, păstrînd cu o evoluţie formidabilă un egal, 1-1. Punctul le era inutil alb-negrilor, deja retrogradaţi, dar ajuta Rapidul lui Mircea, aflat în luptă directă cu "militarii" pregătiţi atunci de Stoichiţă. Juniorul a comentat atunci euforic rezultatul: "Le dedic această victorie tuturor anti-steliştilor din România!". Au urmat încă 13 ani de dueluri ale lui cu Steaua. În majoritatea cazurilor, a pierdut disputele foarte importante.

I-a stricat cea mai mare performanţă
Răzvan n-a cîştigat nici un titlu ca antrenor. Cel mai aproape s-a aflat în stagiunea 2005-2006, atunci cînd a pierdut campionatul tot în faţa rivalei numărul 1, după o competiţie echilibrată, dusă pînă în ultima etapă. În acelaşi sezon, Lucescu a calificat Rapidul pînă în sferturile de finală ale Cupei UEFA, dar visul i s-a transformat în coşmar, fiindcă a fost scos de Steaua, în urma a două egaluri, 1-1 pe Giuleşti şi 0-0 pe Stadionul Naţional.

Tu unde stai la Steaua - Rapid? Alege pe Facebook tribuna si sectorul pentru care ai bilet. Noi iti aratam unde stai tu si unde stau prietenii tai.

I-a luat şi o Supercupă
Steaua a luat Cupa României în vara trecută învingînd-o pe Dinamo, dar înaintea acestui rezultat, roş-albaştrii aveau patru ani fără nici un trofeu. Nu mai cîştigaseră nimic de la Supercupa României din 2007, luată tot contra Rapidului. I-au bătut pe giuleşteni cu 1-0, gol Opriţa, într-un meci pe care Răzvan l-a abordat ultradefensiv, aşa cum e posibil să procedeze şi în seara asta. Vişiniilor le lipseau cîţiva fotbalişti importanţi, eliminaţi la Petroşani, în ultima rundă din ediţia precedentă de campionat. Atunci şi-au pierdut minţile că ratau titlul în favoarea rivalilor şi cinci dintre ei au luat "roşii", printre care Dani Coman, portarul din seara asta. Lucescu a abordat jocul prudent, din cauza absenţelor, dar a fost surprins de Olăroiu, care a trimis şi el multe rezerve. A ieşit un meci nespectaculos, pe care "militarii" l-au cîştigat în ultimele minute.

13 meciuri are Răzvan Lucescu împotriva Stelei în cariera lui de antrenor. Cu FC Braşov şi cu Rapid, el a înregistrat 3 victorii, 5 egaluri şi 4 eşecuri. Cu Rapid, are două victorii, 5 egaluri şi două înfrîngeri
2 ani şi şapte săptămîni au trecut de la ultima victorie obţinută de Răzvan Lucescu împotriva Stelei. În 2009, el antrena Braşovul şi i-a învins pe roş-albaştri sub Tîmpa cu 1-0, gol marcat de stoperul Abrudan, care a trecut după aceea şi prin Ghencea, iar acum e la U Cluj

Playtech: Doliu în lumea fotbalului. A murit electrocutat în baie, din cauza telefonului mobil