FOTBAL  »  Superliga  »  BAYERN - JUVENTUS 0-0

Robben, indisponibil o lună din cauza accidentării din meciul cu Juventus

Articol de GSP - Publicat joi, 01 octombrie 2009 00:00

Formaţia Bayern Munchen nu îl va putea folosi pentru aproximativ patru săptămâni pe mijlocaşul ofensiv Arjen Robben, după ce jucătorul a suferit o accidentare în meciul de miercuri seară cu Juventus, din Liga Campionilor, informează AFP.

Robben a suferit o accidentare în minutul 41 al partidei încheiate la egalitate, scor 0-0, fiind înlocuit la pauză. El urmează să fie supus joi unei intervenţii chirurgicale la genunghi.

"Nu este foarte grav, dar sigur că este o problemă. Lucrul bun este că perioada de absenţă este mai mică, iar meniscul şi ligamentele nu sunt afectate", a afirmat antrenorul Louis van Gaal.

Internaţionalul olandez a fost cumpărat în această vară de Bayern Munchen în schimbul sumei de 24 de milioane de euro. Robben, în vârstă de 25 de ani, a disputat şase meciuri în tricoul grupării germane, două dintre ele fiind în Liga Campionilor.

Robben a mai suferit accidentări din cauza cărora a lipsit perioade mai lungi în perioada când a evoluat la Chelsea şi Real Madrid.