FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FC ARGEȘ

Sepsi - FC Argeș 4-0, în etapa #2 din Liga 1 » Festival de goluri la Sfântu Gheorghe. Gazdele își continuă forma bună

Sepsi - FC Argeș 4-0 / Sursă foto: Bogdan Bălaș +28   FOTO
Sepsi - FC Argeș 4-0 / Sursă foto: Bogdan Bălaș

Articol de - Publicat duminica, 24 iulie 2022 13:50 / Actualizat duminica, 24 iulie 2022 14:42

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat cu FC Argeș, scor 4-0, în etapa a doua din Liga 1.

În prima repriză a meciului de la Sf. Gheorghe cele două echipe s-au anulat reciproc, la o temperatură de peste 30 de grade resimțită în aer. Prima ocazie mare de gol a venit înainte de pauză. Bertrand, eroul lui Argeș din etapa trecută, a trimis pe lângă poarta goală din 6 metri, în urma unui contraatac perfect.

După pauză, Sepsi a obținut un penalty după hențul clar făcut de Cestor. Cosmin Matei a executat cu calm și a deschis scorul de la punctul cu VAR., în minutul 49.

Sepsi s-a dezlănțuit în următorul sfert de oră. Mai întâi, căpitanul Mitrea a marcat cu o lovitură superbă de cap, la colțul lung, din centrarea lui Ștefănescu. Mijlocașul lui Sepsi și-a continuat repriza de vis. A scăpat singur pe un contraatac și l-a învins pe Greab, din postură de 1 la 1, în minutul 64.

Golofca a închis tabela în minutul 80, cu capul, după ce mingea lovise transversala.

FINAL. Sepsi - FC Argeș 4-0

+24 FOTO
Sfidează FRF! Cum a fentat Csikszereda interdicția » Selecționata Ținutului Secuiesc a jucat până la urmă cu Ungaria, sub privirile lui Viktor Orban
SCANDAL

Sepsi - FC Argeș, echipe de start:

Sepsi: 33. Niczuly - 45. D. Ciobotariu, 82. Ninaj 3. B. Mitrea, 20. A. Dumitrescu - 5. J. Rodrigez, 6. N. Păun, C. Matei - 21. Bărbuț, 9. Tudorie, 11. M. Ștefănescu
Rezerve: 12. Began, 7. G. Dragomir, 8. I. Gheorghe, 27. R. Ispas, 29. Damașcan, 90. Golofca, 99. Rondon, 27. R. Ispas, 88. Dimitrov, 44. Bălașa, 77. Aganovic
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeș: 12. Greab - 2. Tofan, 23. M. Constantin, 92. Cestor, 3. Latovlevici - 4. Meza Colli, 6. Nijke - 70. Jakolis, 10. Calcan, 24. Bertrand - 11. Ișfan
Rezerve: 1. Straton, 5. Turda, 7. Rainov, 16. Vianna, 14. Garita, 20. Celestine, 21. Alceus, 27. Donisa, 77. Covaci
Antrenor: Andrei Prepeliță

Arbitru: Viorel Flueran / A1: Sebastian Gheorghe / A2: Marius Badea
Stadion: Sepsi (Sfântu Gheorghe)

Sepsi - FC Argeș se joacă fără VAR

Liga Profesionistă de Fotbal a anunțat zilele trecute că partida dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Argeș, programată duminică, 24 iulie, de la ora 12:00, nu va beneficia de VAR.

Cum în România există doar 3 mașini VAR care asigură video-arbitrajul, meciul covăsnenilor cu FC Argeș a fost „ales” de Ligă să nu beneficieze de VAR.

„Având în vedere programarea meciurilor campioanei României, CFR 1907 Cluj, din UEFA Conference League, în zilele de joi, 21 iulie și miercuri, 27 iulie, care a determinat schimbările inerente în programul etapei a 2-a din Superliga României, Liga Profesionistă de Fotbal comunică că partida dintre Sepsi OSK Sf. Gheorghe și FC Argeș, contând pentru etapa a 2-a a Superligii și programată duminică, 24 iulie 2022, ora 12.00, se va desfășura fără asistența sistemului video de arbitraj (VAR).

Acest incovenient, pe care îl regretăm, este cauzat de imposibilitatea deplasării în timp util a echipei care deservește acest sistem la stadionul din Sf. Gheorghe.

Facem precizarea că asemenea situații au mai apărut și în competiții europene de-a lungul timpului și este posibil, cu toate eforturile depuse, să mai apăra și în Superliga României, din aceleași motive obiective”, se arată în comunicatul LPF.

Sepsi a protestat: „Suntem echipa nimănui, nimeni nu ne bagă în seamă”

Decizia i-a înfuriat teribil pe oficialii lui Sepsi, care, după ce n-au fost televizați în cupele europene, au avut o reacție acidă la adresa broadcasterilor:

„E incredibil, cred că vor fi și la noi 40 de grade pe teren! Duminică ne-au pus de la ora 12:00, nu avem nici VAR. Suntem echipa nimănui, nimeni nu ne bagă în seamă. Nu am cerut amânarea, am cerut să fie mai târziu meciul, măcar la 17-17:30. Nu s-a putut că s-a băgat CFR. Pentru unii se poate, pentru alții...”, a spus Attila Hadnagy, directorul general al clubului.

VIDEO Bogdan Mitrea, după Sepsi - Olimpija Ljubljana 3-1: „Ne așteptăm ca și returul să fie un meci greu”

SPECIAL GSP Matchday experience, episodul 8 » Jale în Trivale! Mediocritate pe linie: stadionul lui FC Argeș primește cu greu notă de trecere