FOTBAL  »  Superliga  »  REPORTAJ

FOTO EXCLUSIV Vine week-end-ul, în Superligă se întoarce stadionul-dezastru » Imagini de râsu'-plânsu' surprinse de GSP: „Știți ce vedeți pe geamul de la toaletă?”

Articol de , - Publicat luni, 15 septembrie 2025 14:32 / Actualizat vineri, 19 septembrie 2025 19:14

Stadionul din Clinceni, folosit de Metaloglobus și Unirea Slobozia, este într-o stare deplorabilă: vestiare mici și murdare, iar toaleta din loja oaspeților are geam direct spre teren! Scaunele și nocturna provin de la fostul stadion Ghencea și de la CFR Cluj. Arena a primit omologare doar temporară, până în iarnă. Duminică, Slobozia va primi aici vizita Petrolului.

CFR Cluj este ultima formație din Superligă care a jucat un meci oficial la Clinceni, în egalul 1-1 cu Metaloglobus, sâmbătă seară.

Înainte de fluierul de start, un fum dens de la grătarele restaurantelor din apropierea stadionului și mirosul de mici au pus stăpânire pe „Clinceni Arena”. Pe lângă toate acestea, clujenii au semnalat și „condiții dezastruoase”.

GALERIE FOTO. Imagini de la Clinceni: „Nu e normal să joci acolo! Zici că jucam la Vama Veche”

Scaunele de la vechea oficială din Ghencea au ajuns pe stadionul din Clinceni. Foto: GSP.RO
Scaunele de la vechea oficială din Ghencea au ajuns pe stadionul din Clinceni. Foto: GSP.RO
Scaunele de la vechea oficială din Ghencea au ajuns pe stadionul din Clinceni. Foto: GSP.RO
+22 FOTO

CFR Cluj nu a fost singura echipă care a criticat starea stadionului din Clinceni, unde evoluează Metaloglobus și Unirea Slobozia. „Nu poți să omologhezi așa ceva”, spuneau și cei de la Rapid.

Cel mai vehement a fost Mihai Stoica, oficialul de la FCSB. „În vestiar era un miros… Eu cred că era un cadavru pe acolo îngropat…”, a declarat MM.

„Nu e normal să joci acolo! Nu poți să omologhezi astfel de terenuri! Cum ieșeai din vestiar, în colțul din dreapta am căutat umbreluțe, pentru că era o plajă micuță, virgină, cu niște smocuri de iarbă. Zici că jucam la Vama Veche…”, a mai punctat MM.

Te duci la toaletă și vezi meciul live, pe geam!

O echipă a GSP a mers la meciul dintre Metaloglobus și CFR Cluj, iar ceea ce a văzut confirmă situația grea a arenei. Conferința de presă se desfășura într-o sală de mese care amintea de un restaurant de provincie, cu scaune și mese de lemn, din comunism.

Vestiarele semănau cu un oficiu poștal abandonat, iar tribunele erau prăfuite. Evident, 90% dintre ele erau goale, deoarece la meci s-au prezentat aproximativ trei sute de spectatori. Un alt detaliu „interesant” este la toaletă.

„La tribuna oficială există o toaletă cu geamul direct spre teren. Dacă îți faci nevoile în timpul meciului, ai toate șansele să te vadă jucătorii. Bine că nu se filmează spre tribuna asta, că ieșea show!”, ne spune cineva, iar imaginile o confirmă. În loja oaspeților există o încăpere minusculă, cu o chiuvetă la fel de mică și o toaletă plasată în mijloc, cu vedere directă spre teren.

Vine week-end-ul, în Superligă se întoarce stadionul-dezastru » Imagini de râsu'-plânsu' surprinse de GSP: „Știți ce vedeți pe geamul de la toaletă?”
Imagine cu toaleta din loja ospeților, de pe stadionul din Clinceni. Foto: Gazeta Sporturilor - GSP.RO

Scaunele din Ghencea, nocturna de la CFR

Pe lângă condițiile deplorabile, care pun sub semnul întrebării omologarea, stadionul din Clinceni se poate „mândri” cu scaunele din lojă.

Acestea au ajuns aici odată cu demolarea vechiului stadion Ghencea. Cumpărate de Gigi Becali, scaunele au fost scoase din lojele de la Ghencea în 2018 și au ajuns la Clinceni, pe baza relațiilor de prietenie ale lui Becali.

Mai mult, și nocturna provine de la vecini: stâlpii au fost aduși de la CFR Cluj, fiind folosiți acum aproape cinci ani la un teren de antrenament.

Metaloglobus și Slobozia trebuie să-și caute stadion

Majoritatea echipelor s-au plâns celor de la LPF pentru condițiile oferite, iar arena din Clinceni a primit „verde” doar până la venirea iernii. Asta înseamnă că la Clinceni se vor mai disputa meciuri doar încă două luni.

După această perioadă, cele două echipe vor trebui să își găsească un alt stadion pentru perioada decembrie-martie. „Nu există instalație de încălzire, nu există absolut nimic… Nu se poate juca fotbal în Superligă pe un astfel de teren. Până în decembrie și la revedere!”, sună informațiile GSP.

Citește și:
După Basel - FCSB, Gigi Becali și-a vărsat nervii pe 5 jucători: „Aerian! N-am văzut niciodată așa ceva”
Europa League
După Basel - FCSB, Gigi Becali și-a vărsat nervii pe 5 jucători: „Aerian! N-am văzut niciodată așa ceva”
ȘOC în Basel - FCSB » Târnovanu, eliminat după un gest de neînțeles: ce a urmat este de necrezut
Europa League
ȘOC în Basel - FCSB » Târnovanu, eliminat după un gest de neînțeles: ce a urmat este de necrezut
Mihai Rotaru, așa cum nu a mai fost văzut vreodată: ce făcea pe stadion la Rapid Viena - Craiova
Conference League
Mihai Rotaru, așa cum nu a mai fost văzut vreodată: ce făcea pe stadion la Rapid Viena - Craiova
Aflată în plin divorț, soția fotbalistului a „incendiat” internetul cu o poză nud și riscă sancțiuni
Campionate
Aflată în plin divorț, soția fotbalistului a „incendiat” internetul cu o poză nud și riscă sancțiuni
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută producția din China în România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Gigant japonez mută producția din China în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

O reclamă la „Dacia Duster” la Dinamo – FC Liverpool, din 1984! E pe bune! Cum a fost posibil

Mircea Sandu s-a mutat definitiv în Franța » Comparație cu România: „Nu este gaz acolo. Știți cât costă hrana?”


Comentarii (12)
Rasunda23.
Rasunda23.  •  15 Septembrie 2025, 19:56

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Depistez.ratati.faliti
Depistez.ratati.faliti  •  15 Septembrie 2025, 19:11
Postat de Eugen.Pan pe 15 Septembrie 2025, 15:11

Sa veniti la Craiova sa vedeti stadion European facut de Olga si Dragnea! Craiovenii si Peluza Nord in suflet cu PSD !

Daca te uiti atent il poti vedea in poza pe kuba de la Rãcari cum da cu mopul :))))

Toteu333
Toteu333  •  15 Septembrie 2025, 17:42
Postat de bogat pe 15 Septembrie 2025, 17:12

Unirea SZlobozia se va intoarce curand pe stadionul lor de acasa, insa Metaloglobus... nu inteleg cum poate exista in Liga 1 o echipa precum Metaloglobus. Asta e denumirea unei intreprinderi din comunism care astazi vad ca se ocupa cu inchirierea spatiilor proprii sau luate in leasing de la altii. Adica unii de au preluat firma comunista care a ramas in scurt timp fara activitate si acum inchiriaza activele, aceleasi de atunci sau foarte probabil spatii construite mai apoi pe acelasi teren. Din imaginile de pe Google par niste cladiri de depozitare. https://www.listafirme.ro/metaloglobus-srl-337/ Deci firma asta isi permite echipa in prima liga din Romania in timp ce companii mult mai pricopsite nu vor asa ceva. Sper ca nu sunt si bani publici de la primarie. Si as intelege daca ar fi o echipa cu traditie si suporteri vechi, insa din ce vezi la teve nu par sa aiba suporteri prea multi, probabil paznicii, directorii, contabilii de la Metaloglobus si eventual rudele lor. Si nu i-am auzit strigand, chiar sunt curios cum isi incurajeaza echipa indragita ce are un nume asa de complex. Pe deasupra nu au nici stadion si joaca la Clinceni. Foarte interesant ce-i mana pe ei in lupta pentru ca nu vad cine ar suferi daca maine s-ar desfiinta.

ce e asa greu? e ambitia patronului, care e sirian, de a avea echipa de fotbal, a vrut Sportul Studentesc dar cu Siman fara a fi jefuit nu merge. restul e de conjunctura, unele echipe nu pot promova desi sunt mai bune iar celelalte sunt si ele praf. ai crezut ca fotbalul romanesc e in crestere? nu are cum sa fie din moment ce anonimi din ligile inferioare din Italia si Franta sunt printre cei mai buni. sincer, eu sa am banii Qatarului nu as investi in fotbalul romanesc pana nu ar dispare machedonii din fotbal si unsii lor din toate institutiile

Vezi toate comentariile (12)
Comentează