FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR CLUJ 1-3

CRAIOVA – CFR CLUJ 1-3 VIDEO+FOTO CFR Maxima: hegemonia clujenilor în Liga 1! Echipa lui Dan Petrescu ajunge la trei titluri la rând

CRAIOVA - CFR CLUJ 1-3 // FOTO: facebook.com/cfr1907 +39   FOTO
CRAIOVA - CFR CLUJ 1-3 // FOTO: facebook.com/cfr1907

Articol de - Publicat luni, 03 august 2020 22:30 / Actualizat luni, 03 august 2020 23:44

CFR Cluj este vechea și noua campioană a României! Clujenii au câștigat Liga 1 pentru a treia oară la rând, după 3-1 cu CS Universitatea Craiova, într-un meci jucat cu titlul pe masă, pe „Ion Oblemenco”.

• CFR Cluj va juca în preliminariile UEFA Champions League, în turul I

Craiova – CFR Cluj nu a avut nevoie de prelungiri și penalty-uri, ceea ce s-ar fi întâmplat dacă după 90 de minute era egalitate. Față în față cu o performanță istorică, oltenii au început spectaculos.  Elevii lui Bergodi au deschis scorul în minutul 9, prin Dan Nistor. Mijlocașul a preluat pe piept și a șutat violent, de la 20 de metri. Arlauskis nu a avut nicio șansă!

CFR Cluj, revenire de campioană

Spre finalul primei reprize, jucătorii lui CFR Cluj s-au trezit! În minutul 36, Vincius a egalat cu o lovitură excelentă de cap, de la 6 metri. Până la pauză, Nistor a mai avut o ocazie uriașă, după o acțiune personală.

Stephane Acka și coechipierul Uros Cosic asistă cum Kevin Boli marchează golul de 1-3 al clujenilor. Titlul era în Gruia / FOTO: Arhivă GSP
+35 FOTO

După pauză, doar CFR Cluj a contat

În repriza a doua, Craiova parcă nu a mai existat pe teren. Clujenii au presat, au fost mai inspirați, iar în minutul 56 au trecut în avantaj. Deac, fără să fie presat de niciun adversar, a centrat perfect, iar Boli, nemarcat de fundașii olteni, a marcat cu capul, din șase metri.

După ce clujenii au trecut în avantaj, oltenii au căutat golul egalizator, dar nu au reușit să pună probleme. Mai mult, în minutul 76, Hațegan a dictat penalty după un duel între Cosic și Vinicius, ultimul aflat într-o poziție de ofsaid. Deac l-a transformat pentru 3-1.

Până la final, oltenii au încercat să marcheze golul care să-i readucă în lupta pentru titlu, dar nu au avut sorți de izbândă. CFR Cluj a fragmentat jocul, a ținut de minge și a cucerit al treilea titlul la rând.

+35 FOTO

Campionii României 2019/2020:

• Portari: Arlauskis, Vâtcă, A. Rus, Fernandez, Sandomierski, Hindrich;
  • Fundași: Peteleu, Burcă, A. Mureșan, Camora, Susic, Cestor, Butean, Vinicius, Boli, Pașcanu, C. Manea, D. Ciobotariu;
  • Mijlocași: Sylla, Djokovic, Itu, Costache, Deac, Luis Aurelio, Pereira, Petrila, Hoban, Mailat, Bordeianu, Golofca, Culio, Chipciu, Fica;
  • Atacanți: Rondon, Omrani, Păun, Țucudean, Traore, Joca.

• min 58: Nistor ia galben după un fault din spate, la Deac
  • min 56: GOOOL CFR CLUJ! Kevin Boli reia cu capul, din 6 metri, iar Pigliacelli nu are nicio șansă! Fundașul lui CFR Cluj a profitat de o greșeală de marcaj și o aduce pe CFR în avantaj
  • min 41: Panică în careul Craiovei, după ce centrarea lui Rondon a fost respinsă de Vlădoiu după o neînțelegere cu Pigliacelli
  • min 39: Ocazie uriașă pentru Craiova! Nistor a luat o acțiune pe cont propriu, l-a depășit pe Camora și a șutat cu exteriorul, din colțul careului mic. Mingea l-a depășit pe Arlauskis, dar a trecut puțin pe lângă poartă

CS Universitatea Craiova – CFR Cluj, echipele de start

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Vangenin, Baiaram, Nițu
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Arlauskis – Burcă, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca
Rezerve: Rus, Cestor, Ciobotariu, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrila, Costache
Antrenor: Dan Petrescu
*deși Susic era anunțat titular, acesta a fost schimbat în ultimul moment cu Burcă

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare) și Vasile Marinescu (București)

UPDATE 19:00

Fanii au început deja să apară în jurul arenei „Ion Oblemenco”, păstrând o oarecare distanțare socială:

UPDATE 18:45

Craiova a pregătit deja un autocar descoperit pentru cazul în care devine campioană:

UPDATE 17:27

Meci ca o finală! Situație inedită în această seară: meciul din ultima etapă din Liga 1 va fi o FINALĂ! În Comitetul Executiv al FRF s-a decis în urmă cu câteva momente ca, în cazul unui rezultat de egalitate să există două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea persistă, penalty-uri. Votul a fost în unanimitate pentru această soluție.

Comitetul Executiv al FRF a decis luni, 3 august, cum va fi decisă lupta la vârful clasamentului în Liga 1.

Întrucât 3 august este data-limită impusă de UEFA pentru anunțarea reprezentantelor fiecărei țări în cupele europene, membrii Comitetului Executiv au decis în unanimitate ca reprezentanta României în Liga Campionilor să fie stabilită în urma unui meci decisiv.

Astfel, partida dintre primele două clasate în play-off-ul Ligii 1, Universitatea Craiova – CFR Cluj, programată în această seară, începând cu ora 20:30, va avea o câștigătoare. În caz de egalitate după 90 de minute, se vor disputa două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Învingătoarea va primi 3 puncte în clasament și va reprezenta România în ediția 2020-2021 a Ligii Campionilor.

Comunicat FRF

Ce spun fanii Craiovei despre meciul de titlu

Un italian a venit la Craiova special pentru meciul cu CFR:

Un suporter oltean despre duelul dintre Craiova și CFR:

Un suporter al Craiovei cântă în fața stadionului:

UPDATE 17:20

Oltenii au început deja pregătirile pentru cazul în care vor câștiga acest meci. La un restaurant din Prejba, o localitate situată la 5 kilometri de Craiova, va fi organizată o petrecere un vor veni gloriile echipei, jucătorii și cei din staff și din club.

+35 FOTO

Clasament play-off Liga 1:

🙋‍♂️ Mâine nu jucăm împotriva cuiva. Mâine jucăm pentru noi. Fără ură, fără dorință de răzbunare, fără cuvinte urâte...

Posted by Universitatea Craiova on Sunday, 2 August 2020

Căpitanul strigă adunarea❗️ Împreună mereu ❤️ #HaiCFR #CFRCluj #FamiliaCFR

Posted by Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA on Sunday, 2 August 2020

Citește mai multe știri despre Craiova - CFR Cluj:

CRAIOVA - CFR. FOTO Penalty controversat primit de oaspeți! Oltenii au acuzat un ofsaid nesemnalat de arbitrul asistent

CRAIOVA - CFR. Ardelenii au luat foc! Au cerut penalty de două ori » Ce spun Crăciunescu și Porumboiu