FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA A 11-A

Urmăreşte aici cele mai bune faze VIDEO din partida Steaua - Rapid 1-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 octombrie 2009 00:00

Steaua şi Rapid s-au întîlnit astăzi într-unul din derby-urile Ligii 1. Pentru prima dată în istoria întîlnirilor directe dintre cele două echipe, meciul s-a desfăşurat fără spectatori.

Partida s-a încheiat nedecis, scor 1-1, golurile fiind marcate de Ovidiu Herea, respectiv Dayro Moreno.

Hizo va începe cu: Bornescu - M. Constantin, Fernandes, Iordache, Bozovici -  Helder, Lazăr, Spadacio, Herea, Buga - Ioniţă

Rezerve: Straton, Mardare, Matici, Păun, Joao Paulo Pinto, Grigorie, Dobroiu

Mihai Stoichiţă va începe cu:  Zapata - Golanski, E. Baciu, Ghionea, I. Rada - Szekely, Plesan, Toja, Nicolita - Dayro, Surdu

Rezerve: Tatarusanu, Tudose, Ochirosii, Onicas, Kapetanos, Bicfalvi, Ninu.

Partida Steaua- Rapid va începe la ora 20:00 şi va fi transmisă de Antena 1 şi GSP.RO. Mai jos vei avea cele mai importante faze VIDEO ale partidei.

În minutul 5, Szekely centrează la 7 metri pentru Nicoliţă, care reia din plonjon, dar Bornescu reţine cu siguranţă.

În minutul 7, Marius Constantin reia în urma unei lovituri libere, dar Rada respinge în corner.

În minutul 15, Nicoliţă îi pasează excelent lui Dayro Moreno, dar şutul din unghi al columbianului trece pe lîngă poartă.

În minutul 27, Ricardo Fernandes reia din vole în urma unui corner, iar Herea înscrie din 4 metri.

În minutul 21, Nicoliţă şutează de la distanţă, însă doar pe lîngă poarta lui Bornescu.

În minutul 34, Spadacio îi pasează lui Marius Constantin, care pătrunde în careu şi şutează la colţul scurt, dar Zapata respinge în corner.

În minutul 36, Ghionea greşeşte o pasă spre Rada, Buga recuperează şi îi trimite lui Ioniţă, dar şutul atacantului giuleştean este reţinut de Zapata.

În minutul 45, o combinaţie în viteză între Toja, Dayro Moreno şi Pleşan se încheie cu şutul ultimului, dar Bornescu reţine.

În minutul 48, Ghionea reia cu capul după o centrare a lui Szekely, dar mingea se scurge pe lîngă poarta lui Bornescu.

În minutul 61, Dayro Moreno înscrie din doi metri după ce este blocat de Bornescu în primă fază, în urma unei lovituri de colţ executate de Ncioliţă şi prelungite de Pleşan.

În minutul 65, Szekely pătrunde în careu pe partea stîngă şi şutează la colţul scurt, dar doar în plasa laterală.

În minutul 66, Surdu şutează în diagonală, dar Bornescu reţine.

În minutul 67, Nicoliţă centrează de pe partea dreaptă, dar Kapetanos ratează lovitura de cap.

În minutul 78, Szekely îl pune pe contraatac pe Dayro Moreno, dar columbianul încearcă un lob, care trece peste poarta lui Bornescu.

În minutul 85, Onicaş şutează puternic de la peste 20 de metri, însă Bornescu reuşeşte să respingă în lateral.

În minutul 90+2, Ochiroşii centrează foarte bine din banda stîngă, iar Bornescu reuşeşte să respingă pe spate, din faţa lui Surdu, venit la finalizare.

În minutul 77, Marius Constantin şutează puternic de la mare distanţă, dar Zapata respinge în corner.