FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC ARGEȘ

VIDEO CU GOLUL Clasă! Compagno a arătat cu FC Argeș de ce Gigi Becali a plătit pe el 1,5 milioane de euro

Italianul Andrea Compagno (26 de ani) a marcat un gol de vârf veritabil în minutul 11 al meciului dintre FCSB și FC Argeș, când piteștenii conduceau cu 1-0. +24   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 octombrie 2022 22:08 / Actualizat marti, 04 octombrie 2022 09:04

Italianul Andrea Compagno (26 de ani) a marcat un gol de vârf veritabil în minutul 11 al meciului dintre FCSB și FC Argeș, din SuperLigă, când piteștenii conduceau cu 1-0.

FCSB a fost surprinsă în minutul 5 al meciului de pe Arena Națională. Andreas Calcan a deschis scorul cu un șut din unghi, direct în vinclu. Replica vicecampioanei a fost promptă, iar Andrea Compagno a egalat printr-o acțiune personală superbă.

VIDEO CU GOLUL. Andrea Compagno, reușită de vârf veritabil în meciul cu FC Argeș

În minutul 11, aflat la 16 metri de poarta adversă, în poziție centrală, Compagno a cerut mingea de la Edjouma. A preluat cu spatele la poartă, avându-l aproape pe Alin Dobrosavlevici.

Italianul a reușit un dribling scurt, și-a dezechilibrat adversarul direct, apoi a șutat cu mult calm, din 10 metri, pe sub portarul Cătălin Straton.

Balint: „La fel ca Lewandowski”

În studioul DigiSport, Gabi Balint a lăudat, la pauză, reușita vârfului italian:

Comapgno? La fel ca Lewandowski, mai mult sau mai puțin. Preluarea lui...îl întoarce atât de usor (n.r. - pe Dobrosavlevici). Bună și pasa lui Edjouma”.

În minutul 30, Compagno a ieșit din nou în evidență. A atacat la colțul scurt o centrare venită de la Olaru și a reluat cu călcâiul. Straton a respins cu greu.

Transferat de la FCU Craiova la finalul lunii august, în schimbul sumei de 1,5 milioane de euro, Compagno a rămas în grațiile lui Gigi Becali. Finanțatorul vicecampioanei a transmis clar că Nicolae Dică trebuie să înceapă cu el și cu Billel Omrani din primul minut.

Echipele de start din FCSB - FC Argeș

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Haruț, Tamm, S. Șerban - Cordea, Edjouma, Olaru - Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Oct. Popescu, Miculescu, Dulca, R. Boboc, Nikolov, Oaidă, Pantea, Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

FC Argeș: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna - Njike, Alceus - Jakolis, Ișfan, Calcan - Garita
Rezerve: Greab - M. Constantin, Latovlevici, Raynov, Meza Colli, I. Șerban, G. Crețu, Betrand, Donisa
Antrenor: Andrei Prepeliță

VIDEO Laszlo Balint, sfaturi pentru FCSB: „Acolo dă Miculescu cel mai bun randament”

Intenție de transfer anunțată înainte de FCSB - FC Argeș: „Îmi place foarte mult, mi l-aș dori din iarnă”

Discurs dur după succesul chinuit al formației lui Petrescu: „CFR Cluj e campioană fără să joace fotbal!”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”