FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA A 17-A

Vezi AICI cele mai tari faze VIDEO din Steaua - Inter Curtea de Argeş 3-2

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 decembrie 2009 00:00

Steaua s-a impus cu 3-2 în partida de pe teren propriu cu Inter Curtea de Argeş, golul victoriei fiind marcat în minutul 72 de Cristi Tănase.

Steaua a deschis devreme scorul, în minutul 4, prin Bănel Nicoliţă, iar Kapetanos a majorat diferenţa peste 10 minute, cînd a transformat un penalty obţinut de Janos Szekely.

Argeşenii au revenit pe tabelă prin golul lui Băcilă, care a trecut 4 adversari înainte de a înscrie printre picioarele lui Zapata. Zăgrean a adus egalarea în repriza a doua, profitînd de o eroare a apărării steliste

Steaua a început cu: Zapata - Golanski, Rada, Baciu, P. Marin, Nicolita, Plesan, Toja, Szekely, Kapetanos, Surdu.

Ştefan Stoica a trimis în teren următorul "11": Popa - A. Raţ, Viera, Frăsineanu, Neagu, C. Bacila, Voiculeţ, Menassel,  Abiodun, E. Kone, Zăgrean

În minutul 3, Bănel Nicoliţă a înscris cu un şut plasat din 8 metri, după ce mingea a ricoşit cu noroc la mijlocaşul stelist.

În minutul 10, Băcilă a tras periculos de la 20 de metri, lateral stînga, dar zapata a scos de sub transversală.

În minutul 13, Kapetanos a înscris cu multă siguranţă dintr-un penalty obţinut de Szekely, care a fost faultat în careu de Zăgrean.

În minutul 19, Surdu scapă în poziţie de singur cu portarul, dar şutul său din unghi a fost deviat în corner de Marius Popa.

În minutul 22, Băcilă a luat o acţiune pe cont propriu de la jumătatea terenului, a driblat 4 adversari şi l-a învins şi pe Zapata cu un şut la colţul lung.

În minutul 33, Surdu a reluat frumos din întoarcere de la 8 metri o recentrare a lui Szekely, dar mingea a lovit transversala, după ce a fost deviată de Popa.

În minutul 39, mingea a ricoşat cu noroc la Viera, care a tras din prima de la marginea careului de 16 metri, dar Zapata a fost atent şi a reţinut în doi timpi.

În minutul 55, Marius Popa a respins cu un reflex uimitor lovitura de cap a lui Golanski din 4 metri.

În minutul 58, Bănel Nicoliţă a finalizat slab o acţiune de contraatac a steliştilor şi Popa a reţinut fără probleme.

În minutul 65, Zăgrean a înscris cu un şut în cros la colţul lung, după o acţiune de atac prelungită a piteştenilor.

În minutul 66, Marius Popa a respins cu un reflex uimitor o lovitură de cap a lui Kapetanos din 6 metri.

În minutul 69, Kapetanos a trimis cu capul puţin peste poartă din 6 metri, după o centrare a lui Pleşan.

În minutul 72, Cristi Tănase a înscris cu un şut fabulos de la 22 de metri, care s-a oprit în vinclul porţii lui Popa.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”