FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA A 17-A

Vezi AICI cele mai tari faze VIDEO din Unirea Urziceni - Poli Iași 2-0

Articol de GSP - Publicat luni, 14 decembrie 2009 00:00

Unirea Urziceni a cîștigat cu 2-0 partida cu Poli Iași, în urma unui meci pe care l-a dominat în ambele reprize.

Cu toate acestea, gazdele nu au reuşit în prima repriză să marcheze, Brăneț fiind în formă, iar jucătorii lui Dan Petrescu lipsiți de inspirație. Jucătorii Unirii au marcat abia în minutul 65, atunci cînd Brandan a trimis un şut-centrare excelent de pe partea dreaptă, mingea oprindu-se în plasa porţii lui Brăneţ.

Poli Iași ar fi putut egala în minutul 72, cînd Ignatov a șutat din poziție centrală, de la 16 metri, în brațele lui Arlauskis. Unirea a dominat însă la numărul de ocazii şi repriza secundă, concretizînd încă o dată prin Semedo, în minutul 84. Portughezul a pătruns în careu pe partea dreaptă și a lobat mingea peste Brăneț pentru un 2-0 care le asigură jucătorilor lui Dan Petrescu o vacanță liniștită.

Unirea ocupă locul second în clasament, avînd 34 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj şi Steaua.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 24. Maftei, 22. Bruno Fernandes, 19. Brandan - 17. Semedo, 8. S. Paraschiv (21. T. Bălan '46), 10. Pădureţu, 30. S. Frunză (9. D. Varga '76) - 14. Rusescu (5. Todoran '86), 7. Bilaşco. Antrenor: Dan Petrescu.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta (26. Negru '76), 28. Cr. Munteanu, 23. Ad. Ilie, 30. Străuţ - 24. Straton , 15. Mihajlov, 8. Ignatov (17. Diarrassouba '88) - 19. Bârlădeanu, 11. Bujor, 10. Cr. Constantin (18. Miclea '59). Antrenor: Petre Grigoraş.

Urmăriți aici cele mai tari faze VIDEO din Unirea Urziceni - Poli Iași

În minutul 5, Bilaşco şutează periculos din interiorul careului, însă balonul trece puţin pe lîngă poartă.

În minutul 15, Frunză primeşte un balon în flancul drept, driblează un adversar, însă cînd vrea să centreze luftează spectaculos.

În minutul 12, Frunză şutează din prima, cu stîngul, de la 20 de metri, dar Branet e pe traiectoria balonului şi prinde uşor.

În minutul 35, Rusescu şutează pe lîngă poartă din 11 metri.

În minutul 40, Brăneţ cade în urma unui contact cu Rusescu, iar arbitrul fluieră fault în atac.

În minutul 47, Rusescu execută o lovitură liberă de la 25 de metri, direct pe poartă, însă balonul trece peste transversala porţii lui Brăneţ.

În minutul 65, Bilaşco deschide scorul după ce deviază cu capul o centrare a lui Brandan din partea dreaptă.

În minutul 57, Maftei trimite pe lîngă poartă din marginea careului mic.

În minutul 84, Semedo majorează avantajul gazdelor cu un lob din 12 metri.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”