FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO 0-3

VIDEO+FOTO Prea buni şi în zece » Dinamo s-a distrat în Giuleşti, 3-0 cu Rapid, deşi a jucat aproape tot meciul în inferioritate

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 septembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 27 septembrie 2014 23:15

Dinamo se impune în Giuleşti, 3-0, după un meci pe care l-a jucat aproape în întregime în inferioritate numerică.
Rapidiştii credeau că au dat lovitura în minutul 6. Nedelcearu a bîlbîit un balon în preajma propriului careu şi l-a trîntit la pămînt pe Buş, care ar fi rămas din nou singur cu Drăghia, după ce ratase mai devreme din aceeaşi postură. Tudor n-a ezitat şi i-a arătat ”roşu” direct dinamovistului.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Călin n-a avut forţa necesară să-l ridiculizeze pe Marc, şutul său de la 35 de metri fiind oprit de fundaşi în faţa porţii goale, în timp că Cojocnean şi Coman au părut lipsiţi de idei. ”Cîinii” au stat la cutie şi au lovit pe contre. Cordoş a deschis scorul în minutul 38, reluînd cu capul în plasă după o lovitură de colţ. Mai mult, Bilinski putea închide meciul înainte de pauză, dar s-a împiedicat la 6 metri în faţa porţii goale.

Alexe a marcat golul de 2-0 după un nou contraatac (83), după ce anterior trimisese în transversală dintr-o poziţie asemănătoare. În prelungiri, dinamoviştii au mai punctat prin Bărboianu, din penalty. Dinamo face spectacol în Giuleşti, în timp ce Ganea are zilele numărate pe banca Rapidului.

Echipele de start:
Rapid: Drăghia - Tînc, Iacob, Mera, Mendy - V. Negru, Fl. Călin - Cojocnean, Al. Coman, L. Buş - V. Balint
Rezerve: Bornescu, Lung, Săndulescu, N. Vasile, Milinceanu, I. Roşu, Martin

Dinamo: T. Marc - Fai, Nedelcearu, A. Cordoş, St. Filip - Bărboianu, Boubacar - V. Lazăr, C. Matei, D. Rotariu - Bilinski
Rezerve: Kovacs, Ad. Popa II, Grecu, Elton, I. Şerban, Gavrilă, Alexe