FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - STEAUA 1-3

VIDEO+FOTO Reghe le-a băgat antigel » Steaua a învins Viitorul cu 3-1 și a urcat pe locul 2

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 martie 2016 22:27

Steaua a învins fără niciun fel de problemă Viitorul, la Ovidiu, scor 3-1, într-un meci din etapa a treia din play-off.

Vezi meciul liveTEXT

VIITORUL - STEAUA 1-3
Au marcat:
Tănase 73 / Hamroun 35 p., Ad. Popa 40, Stanciu 59

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Cele două formații și-au pornit mai greu motoarele și după prima jumătate de oră niciuna dintre formații nu-și trecuse vreo ocazie de poartă.

Pe un frig ca de mijloc de decembrie, -4 grade Celsius se înregistrau la Ovidiu, băieții lui Reghecampf au deschis scorul în minutul 35 dintr-un penalty obținut de Stanciu la o intervenție neglijentă a lui Goulon.

Chiar dacă fotbaliștii Viitorului au protestat, n-au mai putut schimba decizia centralului Marcel Bârsan și Hamroun a marcat din lovitura de pedeapsă.

Profitând de dezorganizarea din apărarea adversă, Steaua a mai înscris o dată patru minute mai târziu, când Adi Popa s-a strecurat printre Ganea și Goulon și l-a învins pe Pecanha. În momentul preluării balonului, mijlocașul campioanei și-a făcut mingea cu mâna, motiv pentru jucătorii ”Regelui” să conteste și această reușită.

După pauză, Hagi a forțat revenirea scoțându-i de pe teren pe fiul său și pe De Lucas. În locul acestora au intrat Vlad Rusu și Chițu. Planul tehnicianului de la Viitorul n-a funcționat și în minutul 59, Stanciu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor după ce a scăpat singur cu portarul advers și l-a învins.

Florin Tănase a stabilit scorul final la a doua încercare dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 73. Niță a respins în primă fază, iar atacantul a reluat cu capul în plasă. Varela a fost cel care a provocat penalty-ul după ce l-a faultat pe Rusu.

Steaua a urcat pe locul secund, cu 29 de puncte, la trei lungimi de liderul Astra, însă ambele formații au un meci mai mult decât Pandurii (28 de puncte) care va juca duminică cu Dinamo. Viitorul rpmâne pe 5, cu 24 de puncte.

Echipele de start

Viitorul: Pecanha - Benzar, Goulon, Boli, Ganea - R. Marin, I. Filip, De Lucas - Nicoliță, I. Hagi, F. Tănase
Rezerve: Buzbuchi, Perju, Rusu, Nedelcu, Chițu, Hodorogea, F. Coman

Steaua: Niță- Enache, Varela (cpt), Toșca, Momcilovici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu
Rezerve: Cojocaru - Papp, Sulley, Kharja, Bawab, Tade, Tamas

30 de minute până la Viitorul - Steaua! La Constanța ninge :)Avem echipele de start! SUPRIZĂ mare în primul 11 al lui Hagi!-->> http://bit.ly/1PiTTwC