FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI TIMIȘOARA - CSU CRAIOVA 2-2

VIDEO » Poli Timișoara și CSU Craiova au remizat, scor 2-2 » Bănățenii au ratat șansa victoriei pe final

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 mai 2016 22:23

ACS Poli Timișoara și CSU Craiova au terminat la egalitate în ultimul meci din etapa a 10-a din play-out, scor 2-2.

Vezi meciul liveTEXT

ACS POLI TIMIȘOARA - CSU CRAIOVA 2-2 (VIDEO)
A marcat:
Goga 48 p., D. Popescu 52 / Rocha 42, Băluță 52
*Golul lui Rocha este cel de-al 600-lea marcat în acest sezon de Liga 1

Oltenii au deschis scorul înaintea fluierului de final al primei reprize prin reușita lui Nuno Rocha, care a marcat după o degringoladă în apărarea adversă și după ce în final s-a izbit mingea de el.

Timișorenii au egala imediat după pauză prin Goga, care a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri obținută în urma unui henț comis de Iliev în careu. În minutul 52, Dan Popescu a șutat din afara careului și le-a dus pe gazde în avantaj. Un minut mai târziu, Băluță a egalat. La ultima fază a meciului, Elek a ratat șansa să aducă cele trei puncte Timișoarei.

După etapa a 10-a, oltenii rămân pe locul 2, cu 33 de puncte, fiind la două lungimi de primul loc care asigură prezența în cupele europene ocupat de CSMS Iași. ACS Poli e pe 7, cu 20 de puncte, la două puncte de poziția care asigură un meci de baraj pentru rămânerea în Liga 1.

Hernandez si Manu Torres vor lipsi în etapa următoare, cu Petrolul, după ce ambii au luat al 4-lea galben în partida de azi.

Echipele de start:

ACS Poli: Smaranda - Melinte, Manuel Torres, Cânu, D. Popescu - J. Hernandez, Jenkins, Goga - Bărbuț, Rajcomar, Elek
Rezerve: Strauss, Bocșan, Miguel Suarez, Elvis Pisas, Aharoni, Croitoru, Zicu

CSU Craiova: L. Popescu - Dumitraș, Popov, Iliev, Vătăjelu - A. Băluță, Zlatinski, Mateiu, Bancu - A. Ivan, Nuno Rocha
Rezerve: A. Vlad, S. Achim, Măzărache, Herghelegiu, Robert Petre, Alin Manea, Hodea

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”