FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASTRA 4-1

VIITORUL - ASTRA 4-1 » Viitorul, la prima victorie sub comanda lui Ruben de la Barrera! Cum arată clasamentul acum

VIITORUL - ASTRA 4-1 // foto: fcviitorul.ro +20   FOTO
VIITORUL - ASTRA 4-1 // foto: fcviitorul.ro

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 septembrie 2020 09:00 / Actualizat sambata, 26 septembrie 2020 23:29

Viitorul s-a impus categoric în fața celor de la Astra Giurgiu, scor 4-1, într-un meci din etapa 5 a Ligii 1.

Programul etapei #5 din Liga 1

Ruben de la Barrera obține astfel prima sa victorie pe banca constănțenilor, după un joc foarte bun prestat de echipa sa. Meciul a fost presărat cu greșeli de arbitraj, însă acest lucru nu le ia din merite celor de la Viitorul, care au avut o partidă reușită.

Scorul a fost deschis de către Gabi Iancu, golgheterul sezonului trecut din Liga 1, care a înscris cu un șut plasat aproape de vinclul porții apărate de Lazar. Responsabil cu pasa de gol a fost Alexandru Mățan, care l-a depășit elegant pe Graovac, în banda stângă.

Avantajul Viitorului a fost dublat 7 minute mai târziu de către Kevin Luckassen, care a împins mingea în poartă după ce Lazar a respins în fața un șut expediat de Gabi Iancu. Scorul de la pauză, de 3-0, a fost stabilit de Mățan, care și-a depășit 2 adversari în viteză și a șutat puțin din interiorul careului la colțul scurt.

+16 FOTO

Tot Viitorul a înscris și după pauză, prin același Gabi Iancu, care a preluat excelent o pasă lobată a lui Mățan și a șutat la colțul lung, cu exteriorul.

Câteva minute mai târziu, Astra a cerut penalty la o cădere a lui Fatai în careul advers, însă Istvan Kovacs a ignorat protestele giurgiuvenilor. „Centralul” a dictat însă penalty puțin mai târziu, la o cădere ușoară a lui Seto, aflat într-un duel cu Cosmin Matei. Asistentul Ovidiu Artene a semnalizat presupusul fault, iar Kovacs a dictat penalty, lovitura de departajare fiind fructificată de Denis Alibec, care a stabilit astfel scorul final.

Clasament Liga 1

VIITORUL - ASTRA 4-1

VIITORUL - ASTRA » Echipe de start:

VIITORUL (4-3-3): Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut - Ciobanu, Arrospide, Cosmin Matei - Iancu, Luckassen, Mățan
REZERVE: Căbuz, Dobrosavlevici, Georgescu, Bodișteanu, Castaneda Macho, G. Ganea, De Nooijer, Casap
ABSENȚI: Artean (suspendat), A. Chițu (accidentat)
ANTRENOR: Ruben de la Barrera

ASTRA (4-3-3): Lazar - Graovac, Dandea, Dima, Radunovic - Moise, Crepulja, Seto, V. Gheorghe - Stahl, Alibec
REZERVE: Popa, Riza, Balaure, Răduț, Merloi, Ioniță, Bruno, Gabriel Șerban, Fatai
ABSENT: Budescu (accidentat)
ANTRENOR: Bogdan Andone

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: Istvan Kovacs // A1: Daniel Mitruți; A2: Adrian Popescu

Citește mai multe știri din Liga 1:

FCSB, oferte pentru încă doi jucători din Liga 1: „I-a transmis antrenorului”

FC Argeș - CS U Craiova 1-2 FOTO + VIDEO » Oltenii, la 5 puncte de CFR Cluj după victoria din Trivale! Clasamentul