FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FC ARGEȘ

Viitorul - FC Argeș 2-2 » Meci decis după un final dramatic cu „roșu” și penalty

Viitorul și FC Argeș se întâlnesc azi, de la ora 18:45, în primul meci al zilei din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 octombrie 2020 00:41 / Actualizat duminica, 25 octombrie 2020 21:02

Viitorul și FC Argeș au remizat, scor 2-2, în primul meci al zilei din Liga 1. După ce au fost conduși încă din minutul 30, dobrogenii au reușit să egaleze în prelungirile partidei.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul în minutul 30, printr-un penalty transformat de Malele. Atacantul elvețian al piteștenilor a fost și cel care a dus scorul la 2-0, în minutul 57, cu un gol superb. Avantajul de două goluri al elevilor lui Ionuț Moșneanu nu a durat mult, Gaztanaga reducând din diferență în minutul 61. Finalul a fost unul încins în partida de la Ovidiu, Gabriel Matei fiind eliminat după ce a provocat penalty-ul din care Andrei Ciobanu a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

FC Argeș a ratat șansa de a sări peste Dinamo în clasament și rămâne pe locul 15, penultimul în Liga 1. Viitorul se apropie la un punct de locurile de play-off.

Viitorul - FC Argeș 2-2

Viitorul - FC Argeș, echipele de start:

Viitorul: Cojocaru - Dussaut, Mladen, Martinez, De Nooijer - Ciobanu, Gaztanaga, C. Matei - Stoian, Luckassen, Mățan
Rezerve: Căbuz, Dobrosavlevici, Casap, R. Benzar, Artean, Ely, V. Fernandez, Pitu, Grameni
Antrenor: Ruben de la Barrera

FC Argeș:  Micle - Tofan, Leca, Deslandes, Mușat - Grecu, I. Șerban, Prepeliță, G. Matei - Meza Colli - Malele
Rezerve: Greab, Năstăsie, Turda, Mediop, Honciu, Al. Popa, Drăghici, Șerbănică, C. Barbu
Antrenor: Ionuț Moșteanu

Arbitru: Andrei Moroiță / A1: Radu Ghinguleac / A2: Mircea Grigoriu / Observator: Augustus Constantin Stadion: „Orășenesc” (Ovidiu - Constanța)