FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - CSO PLOPENI 1-1

VIDEO + FOTO Dinamo - CSO Plopeni 1-1 » Roș-albii, aproape de un eșec în fața unei echipe din Liga 3: au egalat în prelungiri! + Un „câine”, accidentat grav: „Nu mai pot să calc!”

„Câinii” dau piept, la Buftea, cu CSO Plopeni
„Câinii” dau piept, la Buftea, cu CSO Plopeni Foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat miercuri, 25 ianuarie 2023 10:47 / Actualizat miercuri, 25 ianuarie 2023 13:32

Dinamo și CSO Plopeni, formație din Liga a treia, au remizat, scor 1-1, într-un meci amical disputat la Buftea.

Prahovenii au deschis repede scorul, în minutul 7. Viorel Oprea a profitat de gafa incredibilă a lui Oncescu și a trimis balonul în plasă, din 5 metri. Dinamo a semnat prima mare ocazie a meciului în minutul 12. Iulian Roșu a centrat din banda dreaptă, însă Pop nu a reușit să înscrie din câțiva metri.

Dinamo - CSO Plopeni 1-1: egalarea a venit abia în prelungiri!

La numai 6 minute de la ieșirea de la cabine, elevii lui Ovidiu Burcă au ratat o nouă șansă de a marca. Andrei Florescu a driblat elegant mai mulți adversari la marginea careului și a șutat la poartă. Încercarea acestuia a fost deviată însă, puțin pe lângă stâlpul din dreapta porții prahovenilor. „Câinii roșii” au irosit o nouă oportunitate de a înscrie în minutul 83. Iglesias a fost găsit liber de Țîră la marginea careului, iar șutul său a fost trimis milimetric peste poarta Plopeniului.

În minutul 86, veteranul Patriche a ratat o nouă șansă pentru Dinamo. Stoperul a fost găsit liber, la 6 metri, la capătul unei faze fixe, dar a șutat direct în portarul prahovenilor. În minutul 88, Borcea a irosit o nouă oportunitate pentru Dinamo. Fotbalistul „câinilor roșii” a pătruns în interiorul careului și a șutat în bara transversală.

Dinamo a reușit să egaleze prin Deniz Giafer, în minutul 90+1. Fotbalistul a reluat cu capul dintr-o lovitură de la colțul terenului.

Final: Dinamo - CSO Plopeni 1-1

• Minutul 90+5: Final! Dinamo și CSO Plopeni au încheiat la egalitate, scor 1-1.
  • Minutul 90+1: Gol Dinamo! Trupa lui Ovidiu Burcă egalează prin Deniz Giafer, în urma unei lovituri de la colț.
  • Minutul 88: Borcea pătrunde în interiorul careului și șutează în bara transversală. O nouă ratare imensă în contul dinamoviștilor.
  • Minutul 86: Altă oportunitate pentru trupa lui Ovidiu Burcă. La capătul unei faze fixe, veteranul Patriche este găsit liber, la 6 metri de poartă, însă stoperul trage direct în portarul advers.
  • Minutul 83: Ocazie mare pentru Dinamo! Iglesias este găsit excelent de Țîră la marginea careului, dar șutul spaniolului trece milimetric peste poarta formației din Prahova.
  • Minutul 61: Borcea driblează mai mulți jucători ai prahovenilor în careu și centrează, iar Ștefan Georgescu respinge cu dificultate.
  • Minutul 51: Andrei Florescu driblează mai mulți adversari la marginea careului. Șutul său este deviat însă, puțin pe lângă poartă.
  • A început repriza a doua!
  • Pauză la Buftea! Dinamo este condusă de CSO Plopeni, scor 0-1
  • Minutul 12: Iulian Roșu centrează din banda dreaptă, însă Pop nu reușește să trimită mingea în poartă, din câțiva metri.
  • Minutul 7: Gol CSO Plopeni! Oncescu gafează incredibil, iar Viorel Oprea trimite mingea în plasă, din 5 metri
  • Au marcat: Giafer (90+1) / Oprea ('7)

Ce au remarcat reporterii GSP, prezenți la fața locului

• Pompiliu Stoica (46 de ani), fostul fundaș de la Gloria Buzău, Astra Ploiești, Steaua sau Petrolul Ploiești este antrenorul secund al formației prahovene.
  • Pe tricourile celor de la CSO Plopeni e imprimată sigla celor de la Nottingham Forest.
  • Ovidiu Burcă, antrenorul „câinilor roșii” s-a supărat pe Iulian Roșu, mijlocașul lui Dinamo. Fotbalistul i-a spus tehnicianului că ai săi coechipieri nu știu să stea în teren. Burcă i-a zis să se concentreze și i-a spus printre dinți: „Acum toți vă credeți antrenori”.
  • Trei persoane urmăresc meciul amical de după gardul arenei din Buftea.
  • Ca urmare a unui fault comis de portarul Plopeniului asupra lui Bani, spiritele s-au încins, iar Bogdan Minea, unul dintre fotbaliștii oaspeților a fost eliminat pentru incitare la scandal și injurii. Stewarzii au fost și ei nevoiți să intervină. Ahmed Bani a primit și el cartonaș roșu.
  • Ahmed Bani a ieșit accidentat de pe teren. Acesta a spus: „Mi-a trosnit osul. Nu mai pot să calc!”
+10 FOTO

VIDEO. DINAMO - PLOPENI / Ahmed Bani, accidentat în prima repriză

VIDEO. DINAMO - PLOPENI / Conflict între jucătorii celor două echipe

VIDEO. Ovidiu Burcă, enervat în timpul amicalului dintre Dinamo și Plopeni: „Sunteți toți antrenori!”

VIDEO. DINAMO - PLOPENI / Pompiliu Stoica este antrenorul secund al prahovenilor

Echipe de start la Dinamo - CSO Plopeni

Echipa de start Dinamo: Oncescu - Demici, Giafer, Bena, Amzăr - N.Roșu, I.Roșu - Bobea, Ghezali, A. Bani - Al. Pop
Rezerve: Dujmovic, Moura, Țîră, Iglesias, Borcea, Patriche, Cune, Șerban, Laruccea, Delciu, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

CSO Plopeni: Georgescu - Lobonț, Minea, Roberto Alexandru - Cătălin Vlad, A. Rusu - Rudaru, Dumitru, Ciobanu - V. Oprea
Rezerve: Cosmin Tudor, D. Iancu, Iulian Păun, Beniamin Lazăr, A. Ciucoiu, R. Zamfir, Radu Adrian, Ivan Razuan, Aurel Panait, S. Picioarea, R. Dragea
Antrenor: Daniel Dumitrache

Fanii lui Dinamo se mobilizează să salveze echipa

Puțin peste 2.000 de suporteri dinamoviști au direcționat către Dinamo și APCH cei 3,5% din impozitul pe salarii sau pensii datorat statului până pe 25 mai. Potrivit unui grafic care a circulat recent în grupurile DDB, cele mai multe formulare au fost completate de fani din București.

Potrivit administratorului special, Vlad Iacob, Dinamo are nevoie de 1,5 milioane de euro până pe 30 aprilie pentru a obține licența pentru sezonul viitor.

Borcea a comentat gestul bizar al lui Valentin Lazăr: „O să vedeți ce va păți, o să vorbim peste cinci ani”
DINAMO

Programul lui Dinamo în pauza competițională

Formația antrenată de Ovidiu Burcă a programat în această iarnă nu mai puțin de 9 meciuri amicale. Ultima partidă de pregătire se joacă pe 18 februarie, cu FC Brașov. Dinamo va juca primul meci al anului în Liga 2 pe 25 februarie, cu Unirea Constanța (ora 11:00)

• Dinamo - CS Păulești 0-0