FOTBAL  »  LIGA 2  »  SERIA 1 // FC BRASOV - DELTA TULCEA 1-0

Galactici

Articol de GSP - Publicat luni, 29 octombrie 2007 00:00

Brasovenii au ajuns la a opta victorie consecutiva si par din alta lume in galaxia ligii secunde. Ieri, sub Timpa, Tulcea a venit montata sa-i provoace trupei lui Razvan prima infringere din acest sezon. Suporterii Brasovului s-au strins vreo 4.000 la stadion si, inainte de startul partidei, au tinut neaparat sa-si arate respectul pentru regretatul Nicolae Dobrin, scandind minute bune numele "Giscanului".

Cu chicotelile tribunei in spate, "Iar bat astia fara probleme!", Robert Ilyes a stralucit. In fata unei echipe ce se afla la o distanta enorma de forma din sezonul trecut, cind dobrogenii au cistigat seria, fostul mijlocas al Rapidului a fost peste tot. A deschis scorul in minutul 24 dupa o grava eroare a portarului Iulian Olteanu si a creat majoritatea fazelor periculoase ale brasovenilor. Tinerii Marian Cristescu si mai ales Sabrin Sburlea au fost responsabilii cu ratarile, "Perla lui Razvan" irosind 4 ocazii mari de gol, si l-au lasat pe Ilyes singur pe tabela de marcaj.

Brasovul lui Lucescu Jr. a izbutit inca o victorie, se mentine la 7 puncte de locul secund, iar tribuna de pe "Silviu Ploiesteanu" nu a avut de comentat decit "Doar cu 1-0?!". Iar restanta de miercuri de la Prefab e un bun prilej de incalzire pentru duelul de simbata, de la Botosani, unde echipa gazda vrea neaparat sa-i bata pe brasoveni si la fotbal, nu numai la numarul de suporteri prezenti la meciuri.

Hadnagy pedepsit
Masinaria de goluri a Brasovului in acest campionat, Atilla Hadnagy, a fost lasat pe banca de rezerve de catre antrenorul Razvan Lucescu. Virful cu 11 goluri in cont pina acum a traversat o serie de 3 etape fara reusita si a fost astfel pedepsit de conducerea tehnica a "stegarilor". (Deak Istvan)

Playtech: BOMBĂ! Ianis Hagi, umilit de Radu Banciu. Mesajul HALUCINANT al jurnalistului