FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #13

VIDEO Liga 2, etapa #13. CSA Steaua - Unirea Dej 2-0, a 9-a victorie a „militarilor” în acest sezon! Cum arată clasamentul la finalul rundei

Liga 2, etapa #13. FOTO: facebook.com/CSASTEAUA

Articol de GSP - Publicat luni, 07 noiembrie 2022 20:00 / Actualizat luni, 07 noiembrie 2022 20:15

Steaua București s-a impus în fața Unirii Dej, scor 2-0, în runda cu numărul 13 din Liga a 2-a, și își consolidează astfel fotoliul de lider al clasamentului.

• Echipe de start:

Steaua București: Dincă - Corbu, Beța, Sabău, Ilie - Popa, Bodișteanu, Enceanu, Bustea - Chipirliu, Chunchukov
    Antrenor: Daniel Oprița

Unirea Dej: Chindriș - Gîț, Pop, Burdeț, Maftei - Militaru, Kereki, Ad. Pop - Cocian, Blaj, Al. Pop
    Antrenor: Dragoș Militaru

Stadion: Steaua (Bucureşti)
Arbitru: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe) / A1: Bîrdeş Romică (Piteşti), A2: Ilinca Cristian Daniel (Craiova)

Minaur Baia Mare - Progresul Spartac 2-2

Stadion: Viorel Mateianu (ex Dealul Florilor)

Csikszereda - Dinamo 0-0

Csikszereda: Gyenge - Kovacs, Kelemen, Takaks - Gal Andrezly, Apro, Veres, Pîrvulescu - El Sawy, Jelena Rchard, Jebari
Antrenor: Francisc Dican

Dinamo: 12. Oncescu - 2. G. Moura, 23. Patriche, 24. Giafer, 31. Amzăr - 10. Iglesias, 4. Bena, 88. Gorka - 99. Ghezali, 93. Al. Pop, 22. Bani
Rezerve: 12. Dujmovic, 5. Dudea, 6. i. Roșu, 18. Borcea, 21. Buhăescu, 30. N. Roșu, 33. Șerban, 96. Delciu, 98 Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc)
Arbitru: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea) / A1: Vişan Florian Alexandru (Galaţi), A2: Mihaila Alexandru (Râmnicu Vâlcea)

FINAL de meci
Min. 86: Ghezali scapă singur cu portarul, dar este blocat de portarul de la Csikszereda
Min. 76: El Sawy e găsit bine în careu, dar șutul său la colțul lung e respins de Oncescu
Min. 67: Apro trimite puternic din lovitură liberă, dar Oncescu prinde de lângă bară
Min. 64: Ocazie mare pentru Dinamo. Buhăescu trimite cu călcâiul, iar mingea șterge bara
Min. 62: Meciul este echilibrat, fătă ocazii la cele două porți
Min. 52: Csikszereda domină startul reprizei secunde
Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză la Miercurea Ciuc
Min. 41: Gorka nu profită de gafa portarului și trimite peste poarta rămasă goală
Min. 40: Gorka trimite cu capul pe lângă poarta celor de la Csikszereda
Min 32: Ocazie pentru Csikszereda. Oncescu intervine bine la un șut de la distanță
Min 22: Ocazie mare pentru Dinamo. Gyenge e aproape să scape mingea în poartă, dar aceasta s-a plimbat pe linia porții
Min. 13: Dinamo are posesia, dar nu reușește să se apropie de poartă
Min 5: Ocazie mare pentru Csikszereda. Giafer a fost aproape de autogol
Min. 1: A început meciul

3 detalii de la Csikszereda - Dinamo: jucătorul „câinilor” a izbucnit în plâns după meci + Burcă și fotbaliștii săi au scandat cu galeria „România, România”
Csikszereda - Dinamo

La Miercurea Ciuc, gazdele au avut prima mare ocazie cu Dinamo. Stoperul Giafer a fost aproape de autogol, dar a avut noroc, mingea ocolind de puțin poarta. Apoi, Dinamo a trecut la control, a avut posesia, și a fost aproape de deschiderea scorului. La o centrare venită din partea dreaptă, portarul Gyenge a fost depășit, iar balonul s-a plimbat pe linia porții, înainte de a fi degajat.

Csikszereda a răspuns, dar Oncescu, portarul lui Dinamo, a fost la post și a respins în lateral un șut de la distanță. Gorka, mijlocașul lui Burcă, a ratat două ocazii mari, cu 5 minute înainte de pauză. Mai întâi, a trimis cu capul pe lângă poartă. Apoi, portarul Gyenge a trimis greșit de la 6 metri, direct în piciorul lui Gorka, dar mijlocașul central s-a grăbit și a șutat mult peste poarta goală.

Csikszereda a controlat startul reprizei secunde, însă Dinamo a fost mai aproape să marcheze, pe contraatac. Buhăescu a primit o centrare din dreapta, a încercat o execuție acrobatică cu călcâiul, însă mingea a șters bara stângă. Apoi, Oncescu a ieșit la rampă. A intervenit la șutul de la distanță a lui Apro, apoi a respins la mingea trimisă din apropiere de El Sawy. Ghezali a ratat cea mai mare ocazie a lui Dinamo în minutul 86. A scăpat singur cu portarul, dar a intrat în unghi și a fost blocat.

Începe procesul, iar Gigi Becali e sigur că FCSB se va numi din nou Steaua: „Disperații de la Armată speră să se împace cu mine” » Reacția lui Talpan
FCSB
Dinamo - Sepsi: PCH e sold out pe „Arcul de Triumf” + la 19:48 se lansează un nou proiect special al „câinilor”