FOTBAL  »  LIGA 2  »  RUNDA #24

LIGA 2, etapa #24 // Rapid a pierdut cu CSM Reșița, 0-1 » Petrolul a întors scorul cu Csikszereda în 4 minute Toate rezultatele + clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 martie 2020 14:00

Etapa cu numărul 24 din Liga 2 continuă azi cu două meciuri. În primul meci al zilei, Rapid a pierdut cu CSM Reșița, 0-1, iar în a doua partidă, Petrolul a trecut de Csikszereda, 2-1.

Clasament LIVE Liga 2

• Viitorul Tg. Jiu nu va evolua în această rundă, întrucât ar fi trebuit să o întâlnească pe Daco-Getica, formație retrasă din campionat
  • De asemenea, UTA Arad a câștigat deja meciul la „masa verde” cu Sportul Snagov, echipă care a fost exclusă din campionat. Până la finalul sezonului, cluburile care ar fi avut de jucat cu ilfovenii vor câştiga meciul cu 3-0

Rapid se îndepărtează de locurile de promovare după înfrângerea cu CSM Reșița, 0-1. În acest moment, giuleștenii sunt pe 6, cu 37 de puncte, fiind depășiți de Petrolul, care a urcat pe 5.

Rezultate finale

FINAL » Csikszereda - Petrolul 1-2

Petrolul a câștigat dramatic meciul cu Csikszereda, după ce a fost condusă la pauză. Elevii lui Costel Enache u marcat în minutele 77 și 81, profitând de gafele din defensiva celor la Csikszereda.

FINAL » Rapid - CSM Reșița 0-1

• A marcat: L. Buș 79'
  • Penalty ratat: V. Alexandru 90'

În prima repriză, giuleștenii au dominat meciul și au avut marile ocazii, dar nu au putut marca. În repriza a doua, jocul a fost mai echilibrat. Pe final, CSM Reșița a dat lovitura. În minutul 79, după o gafă a lui Mallo, oaspeții au marcat golul victoriei prin Laurențiu Buș. În minutul 90, Rapid a ratat șansa egalării. Valentin Alexandru a bătut slab un penalty, iar portarul Alberto Cobrea a respins, asigurând victoria echipei sale.

Pe stadionul din Regie, la meciul Radid - CSM Reșița încă nu s-au pus în aplicare măsurile anunțate în urmă cu puțin timp de MAI și au fost 5.000 de persoane la meci. Cu 15 minute înainte de startul meciului s-a oprit vânzarea de bilete.

+4 FOTO

VIDEO » Imagini de la stadion înainte de startul meciului

Echipele de start:

Rapid: Popa - Bonnin, Iacob Mallo, Goge - Djuric, Lazăr - Sefer, Alami, Hlistei - Labeau
Rezerve: Tătaru, Enrichi, Jorza, Crețu, Drăghiceanu, Dulca, V. Alexandru
Antrenor: Daniel Pancu

CSM Reșița: Cobrea - L.Rus, Dudea, Dumitraș, Ispas -  C.Cristea, Bresneni, Dat - L. Buș, Astafei, Luboya
Rezeve: Zimmerman, Vasiu, Caragea, Țegle, Dobre, Vădrariu, Ene
Antrenor: Dorinel Munteanu

Sâmbătă, 7 martie, în cadrul etapei a 24-a din Liga 2, FC Argeș a reușit o victorie categorică cu Pandurii Tg. Jiu (4-0). U Cluj a pierdut surprinzător pe teren propriu disputa împotriva lui Metaloglobus (1-2).

FINAL » Pandurii - FC Argeș 0-4

• Au marcat: V. Buhăescu '32, A. Blejdea '39, R. Matiș '71, A. Mirică '90

Pandurii Târgu Jiu: Al. Opriţa - Dinu-Ivănescu, Cotolan, Erhard, L. Gheorghe - Vasilescu, Tănăsoiu, Şendroiu, Peia - Cuţitoiu, Takahashi
Rezerve: Krupenschi - R. Filip, Cornicioiu, Frăsia, R. Lică, P. Popescu, Licuriceanu
Antrenor: Călin Cojocaru

FC Argeş: Ducan - Tofan, Leca, Turda, Şerbănică - A. Panait, I. Şerban - A. Popa, Matiş, Blejdea - Buhăescu
Rezerve: Micle - Brînzan, Mirică, Turkovic, Motroc, Muşat, Oancea
Antrenor: Ionuţ Badea

Live + Statistici

FINAL » Chiajna - ASU Poli 2-1

• Au marcat: B. Vișan '13, Tîrcoveanu '70 / Axente '83

Concordia Chiajna: Al. Costache - Borţa, Cucu, Vişan, Nivaldo - Tîrcoveanu, Rosado, D. Mihalcea - Safsaf, Hristov, A. Burlacu
Rezerve: Greab - Odibe, Oanea, I. Păun, R. Ivan, Bari, Gliga
Antrenor: Florin Bratu

ASU Poli: Murariu - Jurj, Mera, Scutaru, Sg. Popovici - D. Codrea, A. Ignea - Săulescu, Sofran, Al. Munteanu - M. Axente
Rezerve: M. Contra - Coadă, Al. Pop, D. Radu, F. Trip, A. Manea, Dros
Antrenor: Octavian Benga

FINAL » Ripensia - Dunărea Călărași 1-1

• Au marcat: Macritchii '7 / Honciu '70

Ripensia: H. Moldovan - C. Lungu, Tînc, Apro, A. Macriţchii - V. Macriţchii, T. Călin, Al. Neagu - Chera, Al. Popovici, Tudorache
Rezerve: Şt. Dobre - Urvanţev, Golda, Vasluian, C. Sîrbu, Stoi, Monea
Antrenor: Alexandru Pelici

Dunărea Călăraşi: Krell - I. Sîrbu, B. Şandru, Ozcan, Ţenea - Honciu, Doumbia - Raiciu, Zaluschi, Cl. Vereş - B. Rusu
Rezerve: Calancea - Gab. Toma, Jica, Andr. Moise, Tudoran, Bawab, Lopez
Antrenor: Cristian Pustai

FINAL » Farul - Turris 0-1

• A marcat: D. Ispas '51

Farul: Muţiu - Marius Leca, Cană, I. Ursu, D. Panait - D. Toma, Antoche, Cruceru - Kanda, Gherghiceanu, Al. Stoica
Rezerve: Udeanu - Al. Nicola, Cărăruş, Carabela, Greu, Hordouan, Halep
Antrenor: Ianis Zicu

Turris: Duţu - Călinţaru, Ct. Pîrvulescu, D. Ispas, Mitrea - Haită, S. Pană, Paţurcă - Serediuc, A. Voinea, Tescan
Rezerve: Petrişor - Rob. Neacşu, Pape Gassama, Nwabueze, Negruţ, Buleică, Sălcianu
Antrenor: Erik Lincar

FINAL » U Cluj - Metaloglobus 1-2

• Au marcat: S. Maialt '34 / D. Lung '28, O. Herea '90+2

U Cluj: Gorcea - A. Crăciun, A. Mureşan, Telcean - B. Barbu, G. Florescu - Inacio Miguel, Mailat, Neciu - Gavra, Goga
Rezerve: Dur-Bozoancă - Horj, Taub, Al. Pop
Antrenor: Adrian Falub

Metaloglobus: Gavrilaş - Ciubotaru, D. Lung, Caramalău, Ed. Vraciu - A. Coman, A. Lungu, Sota Mino, Sava - Ov. Herea, Cl. Herea
Rezerve: Nedelcovici - Ciocâlteu, R. Chiriac, L. Cazan, Găvîrliţă, A. Ionescu
Antrenor: Marius Măldăraşanu

CS Mioveni - Gloria Buzău 0-0

„E bun și acest punct în economia campionatului. Eram curios să văd cum arată echipă și voi avea mult de muncit. Dacă am fi reușit să marcăm pe finalul primei reprize, puteam să câștigăm 3 puncte. Nu se joacă acum promovarea, sunt multe etape rămase până la final. Repet, sunt multe meciuri și am mult de lucru. Trebuie să muncim mai mult” - Claudiu Niculescu, antrenor CS Mioveni

Echipele de start

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Ed. Stoica, Beţa, Hreniuc, M. Şerban, Coşereanu, R. Costin, Hergheligiu, Rădescu, Rob. Ghiţă, Val. Balint
Rezerve: V. Sima - Efros, Albăstroiu, Anghelina, Işfan, Massaro, Măzărache
Antrenor: Claudiu Niculescu

Gloria Buzău: R. Stoian - Gîț, M. Ioniță, Perju, Nedelea - Balgiu, Tucaliuc, I. Roșu - Huiban, C. Stoica, Val. Munteanu
Rezerve: R. Șerban, C. Toma, Stăiculescu, B. Gavrilă, C. Tudose, A. Ignat, Catană
Antrenor: Ilie Stan

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!