FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 29

LIGA 2, ETAPA 29 // DACO-GETICA - U CLUJ 2-6 // FOTO + VIDEO L-au salvat pe Bogdan Lobonț: „șepcile roșii” s-au dezlănțuit la București

Articol de GSP - Publicat marti, 09 aprilie 2019 19:26

U Cluj a obținut o victorie categorică în deplasarea cu Daco-Getica București, echipa lui Bogdan Lobonț impunându-se cu 6-2 în primul meci al etapei a 29-a din liga secundă.

Presiunea celor două înfrângeri consecutive s-a simțit în jocul celor de la U Cluj, care au atacat furibund încă din startul partidei. Până la pauză, clujenii aveau deja un avantaj liniștitor, 2-0, după golurile lui Cristi Gavra și Dorin Goga.

Cei doi și-au continuat recitalul și în repriza secundă, și-au mai trecut în cont câte o reușită, iar U Cluj conducea în minutul 80 cu un neverosimil 5-1, după ce a înscris și Daniel Pârvulescu.

Relaxați, jucătorii lui U Cluj au primit două goluri în ultimele 15 minute. Raphael Stănescu, fosta mare speranță a lui Dinamo, a înscris în minutul 74, iar golul secund al gazdelor a venit în minutul 88 , după reușita lui George Călințaru.

Tabela a fost închisă de Hațieganu, care a marcat golul șase al clujenilor în prelungiri.

Grație victoriei, U Cluj a urcat pe locul 2, acumulând 60 de puncte. Șepcile roșii au însă un meci în plus față de contracandidatele Chindia, Petrolul și Sportul Snagov, care joacă miercuri.

De partea cealaltă, situația celor de la Daco-Getica București rămâne una complicată. Echipa lui Marius Baciu se situează pe locul 16, primul retrogradabil, cu 30 de puncte. (Vezi aici clasamentul actualizat din liga secundă)

Click AICI pentru live+statistici

VIDEO cu golurile partidei

FINAL  » Daco-Getica - U Cluj 2-6

Au marcat: R. Stănescu '74, G. Călințaru '88 / Gavra '31, '78,  D. Goga '43, '49, D. Pârvulescu '60, I. Hațiegan '90+2

Echipele de start:

Daco-Getica: Gavrilaş - Dedu, I. Prodan, Georgescu, Călinţaru - Buştea, Cotigă - R. Stănescu, Nica, Greu - Nsiah
Antrenor: Marius Baciu

U Cluj: Dinu - Coman, Cordoş, L. Sepsi, Berci - G. Giurgiu, Florescu - Haţiegan, Goga, Pârvulescu - Gavra
Antrenor: Bogdan Lobonț

Vezi AICI programul Ligii a doua!

Vezi și: Analiză complexă a luptei aprige la promovare » Petrolul, cel mai bun culoar spre Liga 1! Program, avantaje și cote la pariuri

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!