FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA A 19-A

LIGA 2 // S-a terminat primul meci al etapei din liga secundă » Petrolul a condus la pauză, dar a pierdut în fața unei contracandidate la promovare

Articol de GSP - Publicat marti, 27 noiembrie 2018 13:38

Academica Clinceni a învins-o pe Petrolul Ploiești, 2-1, în primul meci al etapei intermediare din liga secundă.

După o primă repriză cu numeroase ocazii de poartă, în care gazdele au și zguduit bara transversală, Petrolul a deschis scorul cu două minute înainte de pauză. Robert Grecu, mijlocașul adus de la FC Argeș, a preluat o minge în careu și a înscris fără emoții.

Avantajul prahovenilor avea să fie spulberat în repriza secundă. Clinceni a egalat în minutul 53, prin Robert Ion, care a deviat elegant în poartă centrarea venită de la Barbu.

Același Robert Ion a dat lovitura în minutul 65, când a înscris simplu, din câțiva metri, după ce mingea ajunsese la el în urma unui ricoșeu fericit.

Grație victoriei, Academica Clinceni revine pe podiumul ligii secunde. Ilfovenii au devansat FC Argeș și Petrolul și au acumulat 39 de puncte, situându-se temporar pe locul 3.

"Găzarii" bifează al doilea meci consecutiv fără victorie, iar fanii încep să-și piardă din nou răbdarea. Petrolul e pe 4, cu 39 de puncte.

Academica Clinceni - Petrolul Ploiești 2-1
Au marcat: R. Ion '53, '65 /  R. Grecu'43

Echipele de start:

Academica Clinceni: Vâlceanu - Fl. Achim, Patriche, An. Răuță, Dobrescu - V. Olariu, B. Barbu - Horșia, Vl. Mihalcea, Șut - R. Ion
Rezerve: Cr. Andrei, C. Gheorghe, Pațurcă, M. Șandru, Dogaru, V. Cristea, Găină
Antrenor: Ilie Poenaru

Petrolul: Tordai - Olaru, Ghinga, L. Cazan, Țigănașu - M. Chindriș, Danci - R. Grecu, L. Marinescu, Ștefănescu - Arnăutu
Rezerve: Bolboașă, Velisar, Ciocâteu, Cl. Herea, N. Popescu, Țicu, Fl. Plămadă
Antrenor: Octavian Grigore