FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #1

U Cluj - Poli Timișoara 3-0, victorie clară pentru ardeleni la debutul în noul sezon » Toate rezultatele + clasamentul actualizat

U Cluj - Poli Timișoara

Articol de GSP - Publicat marti, 03 august 2021 20:00 / Actualizat miercuri, 04 august 2021 22:37

Prima etapă din liga secundă s-a încheiat. U Cluj a trecut fără emoții de Poli Timișoara, 3-0. CSA Steaua a învins-o pe Csikszereda în ultimul meci al rundei, scor 1-0.

• Sezonul 2021/2022 din Liga 2 are în componență 20 de formații
  • La finalul sezonului regulat, primele 6 formații se califică în play-off. Ocupantelor locurilor 1 și 2 promovează direct în Liga 1, iar locurile 3 și 4 vor disputa un baraj, în dublă manșă, cu echipele clasate pe locurile 13 și 14 în primul eșalon
  • Restul formațiilor din Liga 2 vor merge într-un play-out pentru evitarea retrogradării. Întregul sistem de desfășurare al competiției este AICI!

U Cluj - Poli Timișoara 3-0

U Cluj s-a impus fără drept de apel în derby-ul cu Poli Timișoara. Clujenii au făcut o primă repriză de vis, când au reușit să înscrie de 3 ori și să-și creeze multe ocazii la poarta lui Păduraru.

Valentin Alexandru a deschis scorul pentru Universitatea în minutul 10, cu un șut din interiorul careului. Albert Hofman (32) a majorat scorul, după o execuție bine plasată de la marginea careului, iar Ribeiro le-a dat lovitura de grație bănățenilor 2 minute mai târziu, la capătul unui contraatac perfect al clujenilor.

FC Brașov - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 2-2

FC Brașov și Viitorul Pandurii Tg. Jiu au oferit un meci spectaculos, cu patru goluri, Oaspeții au intrat în avantaj la pauză, 2-0, grație golurilor marcate de Mitrică (16) și Băican (43).

După pauză, elevii lui Ilie Stan au jucat mai bine și au reușit să egaleze. Alexandru Sabău a marcat un supergol, de la 25 de metri, în minutul 59, iar Horia Popa a stabilit scorul final în minutul 71.

FC Brașov: Lungu - Motroc, Lungu, Sabău, Dumbrava - Negru, Anton, Roșu - V. Mihalcea, Codrea, Ciopo
Antrenor: Ilie Stan

Viitorul Tg. Jiu: Moga - Buleică, Core, Băican, Gogja - Brînzan, Vulpe - Dulca, Rus, Mitrică - Dodoi
Antrenor: Cristian Lupuț

Retrogradată în Liga 2 la sfârșitul sezonului trecut și cu multe probleme financiare, Astra a început cu stângul noul campionat. Giurgiuvenii au pierdut acasă, 1-2 cu Metaloglobus.

În derby-ul zilei dintre Petrulul și Poli Iași, petroliștii s-au impus clar 2-0. Chiar dacă golurile au venit pe finalul meciului, ploieștenii au dominat copios partida, ratând numeroase ocazii.

Surpriza zilei vine de la Șelimbăr, care a revenit de la 0-1 acasă cu Dacia Unirea Brăila și a învins cu 3-1 după ce a reușit 3 goluri în 3 minute.

Concordia Chiajna și Unirea Slobozia și-au respectat statuturile de favorite în meciurile cu Unirea Constanța, respectiv Unirea Dej. Ambele echipe au reușit să se impună cu 2-0.

Cel mai spectaculos meci a venit însă la Timișoara, unde s-au întâlnit Ripensia și Dunărea Călărași. Cele 2 formații au remizat 3-3 într-un meci cu multe răsturnări de situație.

În ultimul meci al zilei, Hermannstadt a reușit să treacă de Buzău, scor 2-1. Sibienii, antrenați de Marius Măldărășanu, au reușit să revină după ce au fost conduși și s-au impus în fața elevilor profesorului Cristi Pustai.

Astra - Metaloglobus 1-2

Concordia Chiajna - Unirea Constanța 2-0

CS Comunal Șelimbăr - Dacia Unirea Brăila 3-1

Petrolul Ploiești - Poli Iași, 2-0

Ripensia Timișoara - Dunărea Călărași 3-3

Unirea Dej - Unirea Slobozia 0-2

FC Hermannstadt - FC Buzău 2-1