FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - DUNĂREA CĂLĂRAȘI

Rapid - Dunărea Călărași 4-1 » Victorie clară pentru alb-vișinii la Buftea! Rapid și Craiova au rupt clasamentul

Rapid - Dunărea Călărași

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 aprilie 2021 17:59 / Actualizat duminica, 11 aprilie 2021 21:12

Rapid a câștigat din nou lejer cu Dunărea Călărași, scor 4-1, și redevine lider, după a doua etapă a play-off-ului din Liga 2. În urmă cu 3 săptămâni, giuleștenii s-au impus cu 4-0 în fața trupei lui Pustai. Gazdele au beneficiat azi și de faptul că arbitrii le-au anulat un gol valabil adversarilor, la 2-0.

Prima repriză a meciului de la Buftea a fost intensă. În primele 10 minute au existat ocazii mari de ambele părți, cea mai importantă fiind cea a lui Adrian Bălan, care a lovit bara transversală după ce a profitat de o neatenție a unui adversar.

Primul gol a venit în minutul 23 și a fost reușit de Hlistei, care a fost foarte inspirat și a finalizat centrarea lui Bălan cu o deviere de mare finețe. S-a făcut 2-0 în minutul 28, când Adrian Bălan, pasator la primul gol, a înscris din penalty. „Centralul” Andrei Moroiță a acordat penalty pentru alb-vișinii după un fault al lui Robert Sălceanu la același Bălan.

Faultul pentru care Andrei Moroiță a dictat penalty

La 2-0, în minutul 32, Dunărea a avut un gol anulat eronat. Cristi Bud a înscris un gol valabil, dar asistentul Adrian Vornicu a ridicat fanionul pentru un ofsaid inexistent. Atacantul echipei din Călărași a marcat în cele din urmă, două minute mai târziu, după o incursiune în stânga a lui Ciucur.

Poziția lui Cristi Bud în momentul pasei

În partea a doua, ocaziile de gol au continuat să fie numeroase. Rapid a înscris de două ori în partea secundă, prin Pănoiu (minutul 53) și Ursu (90). Ambele goluri au venit după assisturi superbe, pe culoar, autorii acestora fiind Raul Costin și Bogdan Barbu.

Rapid și FC U Craiova, lideri detașați

După această victorie, Rapid urcă pe 1 în play-off, depășind-o pe FC U Craiova la golaveraj. Ambele echipe au câte 39 de puncte și s-au rupt ușor de urmăritoare, fiind la 4 lungimi de CS Mioveni și Dunărea Călărași și la 6 peste Csikszereda și ASU Poli!

Rapid - Dunărea Călărași 4-1

FINAL DE MECI!

• min. 90: GOOOL RAPID! Ursu duce scorul la 4-1 după ce o pasă a lui Bogdan Barbu l-a lăsat singur cu portarul.
  • min. 82: Cristi Bud șutează pe lângă poartă din afara careului mare.
  • min. 80: Ștefan Pănoiu este înlocuit cu Luca Florică. Autorul golului 3 a cerut intervenția medicilor, acuzând probleme musculare.
  • min. 78: Rapid își ține adversara departe de propria poartă.
  • min. 53: GOOOL RAPID! Ștefan Pănoiu duce scorul la 3-1 cu o execuție din prima, în forță.

A ÎNCEPUT REPRIZA SECUNDĂ!

PAUZĂ LA BUFTEA, 2-1 PENTRU RAPID!

• min. 45: Ciucur centrează din lovitură liberă, Wiktorski reia cu capul peste poartă.
  • min. 43: Pănoiu încearcă să trimită mingea peste Began, dar portarul echipei lui Pustai respinge mingea.
  • min. 34: GOOOL DUNĂREA! Cristi Bud înscrie un gol regulamentar până la urmă. Cursa lui Ciucur în partea stângă este finalizată excelent de Bud, de la 6 metri de poartă.
  • min. 32: Dunărea Călărași marchează prin Cristi Bud, dar asistentul anulează golul pe motiv de ofsaid.
  • min. 31: Raul Costin șutează peste poartă de la marginea careului de 16 metri
  • min. 28: GOOOL RAPID! Adrian Bălan transformă fără emoții lovitura de la punctul cu var.
  • min. 26: „Centralul” Andrei Moroiță a dictat penalty după un duel între Adrian Bălan și Robert Sălceanu.
  • min. 23: GOOOL RAPID! Bălan a centrat pe jos, Hlistei a atacat foarte bine mingea și a reușit o deviere de mare finețe, prin care a dus scorul la 1-0!
  • min. 9: Adrian Bălan trimite în bara transversală din interiorul careului!
  • min. 6: Kanda centrează din partea stângă iar Bud reia spre poarta lui Moldovan, dar mingea trece peste.
  • min. 4: Sefer „taie” în interior și șutează dintr-o poziție complicată, dar Began reține fără probleme.
  • min. 2: Cristi Bud are prima ocazie de gol. Atacantul echipei din Călărași șutează din afara careului mare, iar mingea trece puțin pe lângă.