FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 28

Liga 2 // Academica Clinceni rămâne pe primul loc în B, după 2-0 cu Sportul Snagov, Petrolul, victorie cu Aerostar Bacău

sursă foto: pagina oficial Academica Clinceni

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 aprilie 2019 09:29

Academica Clinceni și Petrolul Ploiești s-au impus în ultimele două meciuri ale etapei numărul 28 din Liga 2. Liderul din B s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Snagov, în timp ce „lupii galbeni” s-au impus cu același scor în duelul cu Aerostar Bacău.

Aerostar Bacău - Petrolul Ploiești 0-2

Au marcat: Şaim 30', Bucșa 38'

Vezi aici LIVE + statistici la Aerostar Bacău - Petrolul Ploiești

Petrolul Ploiești a câștigat meciul din etapa cu numărul 28 din Liga 2, cu Aerostar Bacău, scor 2-0.

Ambele goluri au venit în prima repriză, prin Alexandru Tudor Șaim, minutul 30 și prin Dan Bucșa, minutul 38.

După această victorie Petrolul a urcat pe locul 3 în Liga 2, cu 59 de puncte. În timp ce, Aerostar Bacău este pe loc retrogradabil, cu 26 de puncte.

Echipele de start:

Aerostar: Potcoavă - Ţenea, A. Mutu, Al. Ichim, Drugă, Vişinar, Adăscăliţei, Tăbăcariu, H. Ilie, Buhăcianu, Al. Pop

Rezerve: Udeanu - Tilibaşa, S. Ichim, I. Chirilă, Vraciu, Ciocâlteu, Bg. Ardei

Antrenor: Florin Bratu

Petrolul: C. Lungu - Borţa, Cr. Puşcaş, Laur. Marinescu (cpt.), Ghinga, Şaim, Arnăutu, Bucşa, Ţigănaşu, Chindriş, R. Moldoveanu

Rezerve: Bolboaşă - A. Olaru, Ţicu, L. Cazan, N. Popescu, Kozoronis, Bg. Rusu

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Sportul Snagov - Academica Clinceni 0-2

Au marcat: Robert Ion 41', Bogdan Barbu 52'

Academica Clinceni s-a impus în derby-ul cu Sportul Snagov, din runda cu numărul 28 din Liga 2, scor 2-0.

Primul gol al partidei a venit în minutul 43, când Robert Ion i-a luat fața lui Nicoară și a șutat de la 14 metri. În repriza a doua, Bogdan Barbu a marcat cu stângul, la colțul scurt, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

În minutul 88 al partidei, Florin Ilie, căpitanul gazdelor, a fost eliminat, după ce a primit al doilea „galben”.

După această victorie, Clinceni și-a consolidat poziția de lider, cu 64 de puncte, și are cele mai mari șanse la promovarea în Liga 1. Deși a suferit o înfrângere pe teren propriu, Snagov rămâne pe podiumul din B, cu 59 de puncte.

LIVE + statistici la Sportul Snagov - Academica Clinceni

Sportul Snagov: Andr. Marinescu - Gîţ, V. Lică, Fl. Ilie (cpt.), Nicoară, L. Ion, Borţoneanu, Cubleşan, Huiban, Tazouti, Al. Ioniţă

Rezerve: Târnovanu - I. Şerban, Dănălache, Buia, Liv. Gheorghe, Elek, Danale

Antrenor: Eugen Trică

Academica Clinceni: Ureche - Fl. Achim, Andr. Răuţă, Patriche (cpt.), Dobrescu, Paţurcă, Şut, Vas. Olariu, Bg. Barbu, Rob. Ion, Al. Buziuc

Rezerve: Oct. Vâlceanu - Găină, Mitrov, Cr. Dumitru, P. Pârvulescu, Vl. Mihalcea, Horşia

Vezi AICI programul etapei #28 din Liga 2

U CLUJ - CS MIOVENI 1-2 // FOTO + VIDEO EXCLUSIV Scandal la Cluj după eșecul lui „U”: ultrașii au dat startul la proteste și cer demisia lui Bogdan Lobonț!