FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 28

„U” Cluj - CS Mioveni 1-2 // VIDEO » Pas greșit pentru „U” Cluj în lupta pentru promovare: George Florescu în poartă 15 minute + Bogdan Lobonț, fluierat la final! Toate rezultatele din Liga 2 sunt AICI!

Bogdan Lobonț

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 aprilie 2019 21:30

Azi s-au jucat șase meciuri din etapa a 28-a din Liga 2.

Cel mai tensionat a fost la Cluj. Universitatea a pierdut un meci important pentru lupta la promovarea în Liga 1, cu CS Mioveni, scor 1-2 (Gavra 89 / Rădescu 66, Balint 81 pen.).

Portarul Dur-Bozoancă a fost văzut „roșu” în minutul 78, după un fault dur asupra lui Roberto Ayza. Bogdan Lobonț, antrenorul Universității, nu a mai avut soluții și a trimis în poartă un mijlocaș, pe George Florescu. Acesta a apărat aproape 15 minute, cu tot cu prelungiri, și luat golul din penalty înscris de Balint.

Singurul gol al lui „U” Cluj a fost marcat de Cristian Gavra, în minutul 89.

lobonț, fluierat

Fanii au scandat în a doua repriză „Demisia, demisia!”, nemulțumiți de cum a pregătit „principalul” Bogdan Lobonț partida.

După această înfrângere de pe teren propriu, „U” este pe locul 4, cu 57 de puncte. Adversara de azi, CS Mioveni, după această victorie importantă este pe locul 7, cu 45 de puncte.

Mâine se vor mai disputa două meciuri importante din runda cu numărul 28: Sportul Snagov - Academica Clinceni, de la 12:30, și Aerostar Bacău - Petrolul Ploiești, de la 15:00.

video cu meciul integral:

”U” Cluj: Dur-Bozoancă - Căpuşă, Andr. Cordoş, Sepsi, Taub, K. Twumasi, Nic. Pîrvulescu, G. Florescu (cpt.), N. Janos, Axente, Gavra
Rezerve: Iul. Dinu - Telcean, I. Ursu, Gab. Giurgiu, M. Coman, Hordouan, Al. Coman
Antrenor: Bogdan Lobonţ

Mioveni: Fl. Croitoru - Kilyen, Beţa, Celea, Ed. Stoica (cpt.) - Rob. Boboc, R. Lazăr - M. Şerban, Rădescu, Hergheligiu - Măzărache
Rezerve: Val. Sima - Traşcu, Rob. Gherghe, Alin Călin, Ayza, C. Năstăsie, Val. Balint
Antrenor: Daniel Opriţa

Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) / Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ), Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ).

ASU Poli - Daco-Getica 1-1

Au marcat: Mera 84'  / Nsiah 63'

ASU Poli: Murariu - Bedea, Mera (cpt.), Vidrăsan, Cherecheş - A. Ignea, Dros, Bg. Vasile - Alin Manea, Cr. Ene, Oct. Ursu
Rezerve: Borbei - Coadă, Dr. Cojocaru, D. Radu, Mih. Ene, Al. Gaşpar, F. Trip
Antrenor: Cosmin Petruescu

Daco-Getica: Gavrilaş - C-tin. Dedu, I. Prodan, Cotigă (cpt.), Vl. Georgescu, Călinţaru - Măd. Martin,D. Cârjan, Rob. Grecu, Tudorică - Nsiah
Rezerve: Isvoranu - Mih. Stancu, Raph. Stănescu, Eug. Nica, Motroc, Rob. Neacşu, Rz. Prodan
Antrenor: Marius Baciu

Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare) / Asistenți: Marius Bălan (Dej), Cosmin Bojan (Târgu Mureș)

Stadion: Stadionul Dan Păltinişanu (Timişoara)

• Academica Clinceni continuă să fie lider, cu 61 de puncte fără să fi jucat în această etapă. Pe locul 2 e Chindia Târgoviște, la o lungim în spate, iar pe 3 e Sportul Snagov, cu 59 de puncte.

S-au jucat azi:

CS Balotești - UTA Arad 1-3
Energeticianul - Farul 0-1
Luceafărul Oradea - FC Argeș 1-2
Metaloglobus - Ripensia Timișoara 1-1
Pandurii Tg. Jiu - Poli Timișoara 1-1                                                                                 ASU Politehnica Timișoara - Daco-Getica București 1-1                                        Universitatea Cluj - CS Mioveni 1-2

S-a jucat vineri:

Chindia - Dacia Unirea Brăila 3-0
AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!