FOTBAL  »  LIGA 3  »  FCSB 2 - CS AFUMAȚI 1-4

VIDEO FCSB 2 - CS Afumați 1-4 » „Satelitul” lui Becali, umilit în barajul pentru promovare! CS Afumați, duel cu CSA Steaua pentru un loc în Liga 2

FCSB 2 - CS Afumați, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 mai 2021 13:20 / Actualizat duminica, 16 mai 2021 13:33

FCSB 2 a pierdut în returul primei runde a barajului de promovare în Liga 2, 1-4 cu CS Afumați, care a reușit să întoarcă rezultatul din tur, 0-1, pe terenul roș-albaștrilor.

• FCSB 2 a câștigat în tur cu 1-0
  • CS Afumați va evolua în finala pentru promovare cu CSA Steaua. Meciurile vor avea loc pe 22 mai (pe terenul Stelei) și pe 29 mai (pe terenul lui CS Afumați).

Lipsită de jucătorii de la prima echipă care au jucat în tur, FCSB 2 a fost umilită de CS Afumați, după un meci în care elevii lui Bogdan Vintilă n-a contat prea mult în atac.

FCSB 2, eliminată în barajul de promovare în Liga 2

CS Afumați a început bine meciul, dominând teritorial. În minutul 13, ilfovenii au primit un penalty după un duel între Pantea și Alexe, iar Ștefan Stîngă a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă.

În finalul primei reprize, elevii lui Vasile Neagu au marcat golul de 2-0, prin Ionuț Tudorache. Acesta a șutat de la 12 metri, după ce mingea a ricoșat la el dintr-un jucător de la FCSB 2, iar CS Afumați era cu un pas în finala barajului.

După pauză, CS Afumați s-a distrat cu apărarea roș-albastră și a punctat de două ori în doar patru minute. Tudorache a făcut 3-0 după un contraatac perfect, iar în minutul 54 a realizat hattrick-ul, cu un șut cu latul, de la 12 metri.

Până la final, CS Afumați a controlat jocul fără să mai forțeze, în timp ce FCSB a marcat golul de onoare în minutul 73, prin Chirițoiu.

CSA Steaua – CS Afumați, în finala barajului de promovare în Liga 2

Astfel, CS Afumați va lupta cu CSA Steaua, care s-a impus în fața celor de la Mostiștea Ulmu, 4-0 la general, pentru un loc în Liga 2.  Meciurile vor avea loc pe 22 mai (pe terenul Stelei) și pe 29 mai (pe terenul lui CS Afumați).

• min. 54: Ocazie mare pentru CS Afumați! Tudorache a rămas singur cu portarul de la FCSB 2, dar a șutat pe lângă poartă
  • min. 51: GOOL CS AFUMAȚI! Ilfovenii marchează pentru 3-0 pe un contraatac perfect. Tudorache a primit o pasă excelentă, a rămas singur cu portarul roș-albaștrilor și l-a învins cu un șut de la 10 metri
  • min. 46: A început repriza a doua
  • min. 45: Pauză! La acest scor, CS Afumați este calificată în finala barajului de promovare
  • min. 37: GOOL CS AFUMAȚI! Tudorache face 2-0 pentru oaspeți. După un șut de la marginea careului respins de apărarea roș-albastră, mingea a ajuns la Tudorache, care a șutat de la 11 metri. În prealabil, FCSB 2 a cerut fault în atac
  • min. 36: O nouă ocazie pentru CS Afumați! Alexandru Arnold a tras din careu, de la 12 metri, dar Târnovanu a respins în corner
  • min. 35: EmoțIii pentru FCSB 2. Avram a pătruns în careu, a centrat de două ori, dar jucătorii lui Vintilă au respins de fiecare dată
  • min. 33: Șansă pentru CS Afumați! Tudorache a primit o pasă în careu, dar șutul trimis de el, din unghi, s-a dus pe lângă poartă
  • min. 24: Adrelean trage puternic de la 25 de metri, dar mingea este blocată de Adrian Popa, fundașul lui CS Afumați
  • min. 14: GOOL CS AFUMAȚI! Ștefan Stîngă transformă penalty-ul fără emoții
  • min. 13: Penalty pentru CS Afumați! Pantea are o intervenție neglijentă și îl faultează pe Alexe
  • min. 10: Meciul a început liniștit, fără ocazii la cele două porți. Mingea stă mai mult la mijlocul terenului, iar cele două echipe comit multe greșeli, pierzând mingea des

Echipe de start:

FCSB:  Tărnovanu – Pantea, Gogor, L. Filip, Șerban – Stan, Simion, Ardelean – Timiș, Istrate, Nicola
Rezerve: Udrea, Cireșoiu, Papuli, Pandele, Tand, Chirițoiu, Pirciu, Trandafirescu, Trif
Antrenor: Bogdan Vintilă

CS Afumați: Irimiea – Zamfir, Robicek, Popa, Arnold – Avram, Geană, Stîngă, Alexe – Tudorache - Dedu
Rezerve: Obretin, Dumitrescu, Buduroi, Vasile, Babaua, Ghiță, Oct. Nedelcu, Dumitrescu, Prodan
Antrenor:  Vasile Neagu

Stadion: Baza ARCOM, teren 4 (Bucureşti)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Ilinca Cristian Daniel (Craiova), A2: Tudor Razvan Claudiu (Craiova)

Patronul de la Mostiștea își anunță retragerea după meciul cu Steaua: „Nu voi mai finanța! E țara lui Pacionel! Am luptat cu influența Stelei”

EXCLUSIV Suspiciuni de blat în barajul de promovare în Liga 2! » Antrenorul e bănuit că a încercat să influențeze 3 adversari ai echipei fiului său