FOTBAL  »  LIGA 3  »  RAPID - PROGRESUL SPARTAC 2-1

Victorie cu emoții! Rapid câștigă la debutul în Liga a 3-a cu un gol în prelungiri

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 august 2018 21:32

Rapid a debutat cu o victorie în Seria a II-a din Liga a 3-a, scor 2-1 cu Progresul Spartac, echipă care s-a luptat cu Farul în sezonul trecut pentru promovarea în eșalonul secund.

Rapid - Progresul Spartac s-a jucat pe stadionul Giulești, în fața a 3.500 de fani, însă trupa lui Constantin Schumacher a avut mari emoții.

Giuleștenii au dominat prima repriză, însă fără prea mari ocazii de gol.  Progresul Spartac a fost cea care a deschis scorul în minutul 38 prin Mircea Donca, după un șut superb de la 40 de metri.

Matulevicius, intrat pe parcursul reprizei a doua, a egalat cu 9 minute înainte de final, după ce a driblat doi adversari. În minutul 2 al prelungirilor, Jorza a adus cele trei puncte în tabăra rapidiștilor cu un șut cu latul de la 10 metri, după o fază realizată de Matulevicius.

Daniel Niculae a urmărit partida din tribune, după ce la finalul sezonului trecut a anunțat că nu va mai juca pentru giuleșteni.

Echipele de start:

Rapid: Ciuculescu – Voicu, Maftei, Iacob, Lădaru – Ilie, Jorza, Cârstocea, Goge – Jurj, Vlada
Rezerve: Tătaru, Burlacu, Dovleac, Neacșu, Demici, Grigore, Matulevicius

Progresul Spartac: Răduță – Leafu, Apostol, Ghidurea, Lixandru – Geană, Donca – Tudorache, Boiangiu, E. Radu – Stanciu
Rezerve: Săndescu – Vlad, Semudenge, Dițu, Georgescu, Chivu, Militaru

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”