FOTBAL  »  LIGA 4  »  CSA STEAUA - FCSB 1-4

FOTO CSA Steaua - FCSB 1-4 » 3 eliminați și 5 goluri în meciul orgoliilor!

Articol de - Publicat sambata, 29 septembrie 2018 14:10

Meciul orgoliilor între CSA Steaua și FCSB a avut loc astăzi pe terenul 5 din Ghencea, în Liga Elitelor U19, și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 4-1 (Petcu '75 / Ardelean '47, A. Roșu '62, Dumitru '66, Pirciu '90+3).

În prima repriză, ambele echipe s-au tatonat și au intrat la vestiare fără să modifice tabela. CSA a început repriza secundă cu un om în minus, după eliminarea lui Mario Gîndac pentru un fault dur. Imediat, Laurențiu Ardelean a deschis scorul cu un șut din 7 metri, după ce a rămas singur cu portarul.

Andrei Roșu a marcat și el pentru FCSB în minutul 62, după ce a finalizat un contraatac perfect. Cristian Dumitru a dus scorul la 3-0 cu un șut la colțul lung 4 minute mai târziu. "Militarii" au redus din handicap cu un sfert de oră înainte de final, prin penalty-ul executat de Giovanni Petcu.

FCSB a mai marcat o dată la ultima fază a meciului, prin Aurel Pirciu, nu înainte însă ca Andrei Oreviceanu de la CSA și Cristi Botezatu de la FCSB să se ia la bătaie și să fie eliminați.

9 cartonașe galbene, unul roșu direct și încă două roșii din cumul de galbene au fost în meciul de azi

CSA Steaua - FCSB 1-4
Au marcat: Petcu '75 / Ardelean '47, A. Roșu '62, Dumitru '66, Pirciu '90+3

CSA Steaua: Constantin - Radu, Oreviceanu, Moise, Tudor, Ilie, Milea, Gîndac, Dedeu, Nițu, Popa
Rezerve: Călinescu, Stanca, Ban, Petcu, Preda, Ioana Marius, Arău
Antrenor: Andrei Nagy

FCSB: Udrea - Cană, Roșu, Botezatu, Bodea, Zamfir, Ardelean, Prasacu, Toma, Enache, Dumitru
Rezerve: Micle, Pirciu, Puciu, Șușu, Tincău, Popescu, Afaiței
Antrenor: Cornel Ionescu

Final de meci, 4-1 pentru FCSB.
1-4, min. 90+3: GOOOL FCSB! Aurel Pirciu a marcat și el!
min. 90+2:
Andrei Oreviceanu de la CSA și Cristi Botezatu de la FCSB au avut o altercație fără minge oprită imediat de arbitru. Au primit câte un cartonaș galben și au fost eliminați, pentru că mai aveau câte un avertisment.
1-3, min. 75: GOOOL CSA Steaua! Giovanni Petcu a marcat din penalty.
0-3, min. 66: GOOOL FCSB! Cristian Dumitru îl execută pe portar cu un șut la colțul lung.

După bucuria de la gol, Dragoș Prasacu i-a aplaudat ironic pe suporterii de la Peluza Sud și arbitrul i-a acordat cartonașul galben.

0-2, min. 62: GOOOL FCSB! Andrei Roșu a marcat la capătul unui contraatac purtat în viteză de FCSB.
min. 58:
 Cristian Dumitru de la FCSB, singur în careu, a reluat cu capul peste poartă.
0-1, min. 47: GOOOL FCSB! Centrare de pe partea dreapta a lui Andrei Roșu și Ardelean rămâne singur cu portarul pe care-l execută cu latul din 7 metri.
min. 24:
Cartonaș roșu pentru CSA Steaua! Mario Gîndac are o intrare întârziată la mijlocul terenului asupra căpitanului Daniel Toma și e eliminat.
Jocul este echilibrat, cele două echipe se tatonează.
A început meciul!

Pentru FCSB au evoluat Daniel Toma și Cristian Botezatu, care au jucat și la prima echipă a lui Dică în Cupa României cu Unirea Alba Iulia, scor 1-0. Pe teren s-a aflat și Ștefan Cană, care a fost rezervă la partida din urmă cu câteva zile.

La meci au asistat în jur de 30 de suporteri de la Peluza Sud, care i-au luat în colimator pe tinerii jucători de la FCSB: "Țăranilor din Berceni, cum e la București? Ați ales banii!".

Duelul dintre cele două echipe a avut un plus de motivație pentru jucătorii celor două formații. În 2015, clubul lui Gigi Becali a pierdut marca Steaua București, iar în 2017 CSA a înscris o echipă de fotbal în Liga a 4-a cu care vrea să continue istoria roș-albaștrilor.