FOTBAL  »  LIGA 2  »  ASA TG. MUREȘ

Capăt de drum pentru vicecampioana din 2015 » A jucat ultimul meci din istorie!

Articol de GSP - Publicat marti, 17 octombrie 2017 21:20

Aflată în faliment, ASA Târgu Mureș a disputat în această seară ultimul meci din istorie. Ardelenii au remizat pe teren propriu cu AFC Hermannstadt, scor 2-2.

ASA a deschis scorul după 14 minute, prin Luka Mijokovici, care a înscris printr-o execuție simplă din câțiva metri după centrarea venită din corner, de la Stoica.

Favorită la promovare, Hermannstadt nu s-a lăsat intimidată de jocul primit și a continuat să etaleze un joc ofensiv, agresiv, dar și extrem de bine organizat.

Sibienii au egalat în minutul 25, prin Lucian Dumitriu, care a prin un șut bun din interiorul careului.

Peste doar zece minute, oaspeții au trecut în avanaj, Herghelegiu marcând cu execuție simplă.

Cosmin Sîrbu a egalat pentru ASA în minutul 66, înscriind printr-un șut superb de la peste 20 de metri.

AFC Hermannstadt se află pe primul loc în clasament, cu 29 de puncte, cu un punct peste Dunărea Călărași.

ASA e pe 6, cu 19 puncte. Vicecampioana din urmă cu doi ani e în curs de dizolvare, ca urmare a unei decizii de la Tribunalul Mureș. Târgmureșenii se afla în insolvență, iar instanța a confirmat cererea de faliment pe care o înaintaseră mai mulți foști angajați.