FOTBAL  »  LIGA 2  »  U CLUJ

FOTO Spectacol la Cluj: Universitatea a promovat în Liga 2-a » Fanii au invadat terenul și au deschis șampania

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat duminica, 06 mai 2018 16:06

Victoria categorică a clujenilor împotriva echipei secunde celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 7-0, a definitivat lupta pentru promovare în Seria a V-a din Liga a 3-a. Favorită certă încă de la debutul sezonului, trupa lui Adrian Falub s-a impus la pas, revenind în eșalonul secund după doi ani de reconstrucție.

Venită după două victorii zdrobitoare, 8-1 cu CS Iernut pe Cluj Arena și 7-0 cu Unirea Alba Iulia pe "Cetate", Universitatea a început în forță meciul cu medieșenii, Cristian Ene deschizând scorul încă din minutul 7 după o pasă cu călcâiul a lui Dorin Goga.

Peste doar 10 minute, Iuliu Hațiegan, scăpat singur cu portarul advers, a majorat diferența cu un șut plasat la colțul lung. Cristian Ene a realizat dubla, îndeplinind o simplă formalitate după o incursiune a lui Octavian Ursu, intrat în locul accidentatului Goga, în minutul 37’. La doar câteva minute distanță, Hațiegan l-a urmat pe colegul său din ofensiva "șepcilor roșii", învingându-l pe Florea cu un șut puternic la vinclu, în minutul 40.

Rezolvând soarta partidei și a promovării încă din prima repriză, "studenții" au intrat mai relaxați în partea a doua, marcând încă o dată prin Victor Manu în urma unei lovituri indirecte din careul medieșenilor (62’). Împinși de la spate de fanii înfocați, „șepcile roșii” au bifat alte două reușite pe final de partidă, prin Lemnaru (84’) și Ursu, care l-a învins pe Florea cu un șut puternic din careul mic (87’). Imediat după fluierul de final al centralului, sute de fani au invadat terenul, sărbătorind împreună cu trupa lui Falub care a deschis sticlele de șampanie în urma promovării în Liga a 2-a.

Cu 63 de puncte acumulate, "șepcile roșii" s-au distanțat la 14 lungimi de principala urmăritoare, Performanța Ighiu (Alba), bifând 20 de victorii, 2 remize și doar două înfrângeri în tot sezonul. Clujenii mai au patru meciuri de disputat, în deplasare cu ACS Comuna Recea (Maramureș), pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir (Alba), o vizită la Avântul Reghin (Mureș) și în ultima etapă „acasă” cu Industria Galda de Jos (Alba).

Universitatea Cluj – Gaz Metan Mediaș II 7-0 (4-0) (Ene 7’, 37’, Hațiegan 18’, 40’, Manu 62’, Lemnaru 84’, Ursu 87’)
Stadion: Cluj Arena
Spectatori: 3.000

U Cluj (4-2-3-1): 33 Andrei Gorcea – 2 Paul Chiș, 4 Octavian Abrudan, 17 Andrei Cordoș, 13 Victor Manu – 29 Gabriel Giurgiu (C), 10 George Florescu (23 Răzvan Greu 79’) – 18 Dorin Goga (7 Octavian Ursu 29’), 30 Iuliu Hațiegan (14 Adrian Micaș 57’), 77 Denis Hordouan – 9 Cristian Ene (11 Valentin Lemnaru 66’)
Antrenor: Adrian Falub

Gaz Metan Mediaș II (4-2-3-1):85 Paul Florea – 2 George Cioban, 15 Vasile Băcilă, 16 Daniel Pop (C), 4 Bogdan Jica – 6 Tamás Szász, 25 Sergiu Bîrză – 10 Alexandru Buzioc, 13 Cosmin Buzioc (5 Andrei Ilaș 45’, 29 Andrei Capră 72’), 80 Viegas Do Amaral Edon (11 Raul Hăjmășan 85’) – 22 Sebastian Iorga (8 Paul Costea 45’)
Antrenor: Dumitru Solomon