FOTBAL  »  LIGA 2  »  CHINDIA TÂRGOVIȘTE - SPORTUL SNAGOV 4-1

Schimbare de lider în Liga a 2-a » Chindia a făcut spectacol în derby-ul etapei și a urcat pe primul loc! Hattrick de excepție al lui Neguț

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 octombrie 2018 14:02

Etapa a 14-a din liga secundă a continuat azi cu duelul de la vârf dintre Chindia Târgoviște și Sportul Snagov, încheiat 4-1.

Echipa lui Viorel Moldovan a făcut cel mai bun meci din acest sezon și conducea încă de la pauză cu 3-0, după hatrickul lui Cristian Neguț, aflat într-o zi de excepție.

Acesta a deschis scorul după doar 6 minute, când  a înscris după o eroare a portarului oaspeților. Chindia și-a majorat avantajul în minutul 37, după o fază senzațională. Neguț a înscris cu capul după ce Cherchez l-a servit cu o "rabona" de senzație.

Neguț și-a continuat recitalul în minutul 40, când a înscris cu un șut din 13 metri după o pasă a lui Dumitrașcu.

Chindia a mai forțat puțin după pauză și a dat gol în minutul 49, când Daniel Florea a înscris cu un șut superb de la distanță.

Oaspeții au marcat golul de onoare în prelungiri, prin Dragoș Huiban, o consolare insignifiantă după prestația extrem de modestă de la Târgoviște.

Grație victoriei, Chindia a urcat pe primul loc. Dâmbovițenii au acumulat 32 de puncte și au două puncte peste Academica Clinceni. Sportul Snagov e pe 3, tot cu 30 de puncte, în timp ce FC Argeș e pe 4, cu 28 de puncte.

Chindia Târgoviște - Sportul Snagov 4-1
Au
marcat: C. Neguț '6, '36, '40, D. Florea '49 / D. Huiban '90+1

Echipele de start:

Chindia: Aioani - Martac, C. Dinu, Dudea, Dumitraşcu - Cr. Neguţ, Liv. Mihai, D. Novac, A. Şerban - D. Florea, Cherchez
Antrenor: Viorel Moldovan

Sportul Snagov: A. Marinescu - Şt. Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Oanea - L. Ion, Bărbulescu - Buia, Borţoneanu, Hlistei - Dănălache
Antrenor: Laszlo Balint

rezultatele etapei + program

Aerostar - Ripensia 2-0
A marcat: Buhăceanu (44), Vraciu (78)
FC Argeș - Brăila 4-1
A marcat: I. Șerban (27, 65), V. Gheorghe (83), Barbu (90+3)/ Metayer(72)
Energeticianul - Clinceni 0-1
A marcat: C. Gliga (3)
Metaloglobus - Balotești 1-0
A marcat: V. Vlăduț (55)
ASU Poli - UTA 1-3
A marcat: Bozian (67) / N. Janos (14, 40), C. Rus (87)
Luceafărul Oradea - Pandurii 1-0
A marcat: Codoban (81)

Duminică
Chindia - Sportul Snagov 4-0 (C. Neguț '6, '36, '40, D. Florea '49)

Luni, ora 18:00
Petrolul - Farul

Clasament actualizat

Vezi și:  Debut victorios pentru Florin Bratu pe banca noii echipe » Discursul cu care și-a mobilizat jucătorii în vestiar