FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 6

Meciuri nebune în Liga a 2-a! 13 goluri în două partide: Argeș și Pandurii și-au câștigat jocurile » Clasament + marcatori

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 septembrie 2018 16:55

Ziua de duminică a programat două meciuri extrem de tensionate în etapa a șasea din liga secundă. Nu mai puțin de 13 goluri s-au marcat în cele două partide disputate astăzi. Pandurii au câștigat cu Farul, 5-3, iar FC Argeș s-a impus pe terenul lui ASU Poli Timișoara, scor 3-2.

Spectacol total în Pandurii - Farul

Gorjenii au învins Farul, scor 5-3, după un meci cu răsturnări surprinzătoare de scor și după un penalty ratat în ultimele minute de constănțeni la scorul de 4-3.

Farul a început în forță și a deschis scorul prin Rafael Licu, în minutul 21, însă 9 minute mai târziu Daniel Ciobanu a egalat. Cu 10 minute înainte de pauză George Tudoran i-a adus pe gorjeni în avantaj, iar la faza imediat următoare Marius Fotescu a egalat.

Imediat după revenirea de la cabine Daniel Pîrvulescu a finalizat un contraatac al Pandurilor, dar constănțenii n-au renunțat la luptă și au egalat la 3 în minutul 63 prin autogolul lui Moussa Konate.

Același Pîrvulescu i-a adus decisiv în avantaj pe gorjeni în minutul 67 când a marcat din nou. Farul putea pleca măcar cu un punct, dar Rafael Licu a executat penalty-ul pe lângă poartă, în minutul 83, iar la ultimele secunde ale jocului Andrei Blejdea a stabilit scorul final.

ASU Poli - FC Argeș 2-3

Partida dintre ASU Poli Timișoara și FC Argeș a fost la fel de palpitantă și a oferit cinci goluri. Vasile Buhăescu a deschis scorul după 7 minute de joc pentru argeșeni, însă Ioan Mera a egalat în minutul 28.

Același Buhăescu și-a adus echipa în avantaj, dar Velici a egalat cu un sfert de oră înainte de final. În minutul 79, FC Argeș a plecat cu cele trei puncte datorită autogolului lui Mera, care a trimis cu capul în propria poartă.