FOTBAL  »  LIGA 2  »  REZULTATE

Tot mai aproape de promovare! Victorie importantă obținută de Dunărea Călărași » Cum arată clasamentul din Liga a 2-a

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 aprilie 2018 15:43

Dan Alexa continuă să fie invicibil pe banca Dunării Călărași, după ce echipa lui s-a impus în meciul cu UTA, 2-1, în etapa a 27-a din Liga 1.

Dunărea a deschis scorul în minutul 11, prin Valentin Alexandru, care a marcat cu un șut de trei metri. După ce UTA a ratat un penalty, în minutul 35, Dunărea Călărași a majorat scorul, în minutul 44. Ciprian Rus a înscris cu un șut din șase metri. UTA a redus din diferență în minutul 75, prin Marius Curtuiuș, dar nu a putut egala.

În celălalt meci al zilei, FC Argeș a câștigat meciul cu Dacia Unirea Brăila, 1-0, prin golul lui Buhăescu.

Dunărea Călărași este lider în Liga a 2-a, cu 65 de puncte, iar AFC Hermannstadt este pe locul doi, cu 62 de puncte. Ambele poziții duc direct în Liga 1. Chindia Târgoviște este pe trei, loc de baraj, cu 58 de puncte.

Rezultate etapa 27

Metaloglobus - Ripensia 2-1 (Ghenovici '14, '90+4 / Dumiter '88)
Academica Clinceni - Luceafărul Oradea 1-2 (A. Popescu '90+2 / Țânc '43, Neacșa '61)
CS Mioveni - Foresta Suceava 2-0 (Burnea '50, E. Florescu '63)
CS Balotești - ASU Poli 2-1 (Marciuc '56, C. Herea '66 / D. Sorescu '29)
AFC Hermannstad - Știința Miroslava 1-0 (Dâlbea '19)
CS Afumați - Pandurii 2-1 (Patriche '20, R. Avram '33 / Ionică '45 p. )
Dunărea Călărași - UTA 2-1 (V.Alexandru 11, Rus 44'/ Curtuiș 75')
FC Argeș - Dacia Unirea Brăila 1-0 (Buhăescu 83')
Chindia Târgoviște - ASA Tg. Mureș 3-0 "la masa verde"
Olimpia Satu Mare - CS Snagov 0-3 "la masa verde"