FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII CE TINERET 2011

Dulce răzbunare » România a învins Letonia cu 4-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 noiembrie 2009 00:00

Reprezentativa de tineret a României şi-a luat astăzi revanşa în faţa selecţionatei similare a Letoniei, după ruşinosul 1-5 din partida de la Riga. Elevii lui Emil Săndoi s-au impus la Buzău cu 4-1 şi păstrează în continuare şanse de calificare la Campionatul European de tineret din Suedia din 2011.

Golurile naţionalei noastre au fost marcate de Sburlea, Mihai Costea, Papp şi Hora, respectiv Tarasovs.

România face 18 puncte şi se menţine pe locul 2 în Grupa 1, la egalitate cu reprezentativa Rusiei, învingătoare azi în Moldova (3-0).

România a început cu:
1 Lungu - 2 Bărboianu, 3 Papp, 5 Găman, 4 Râpă - 10 Sburlea, 6 Bicfalvi, 8 Ionescu - 9 Ganea, 11 Ioniţă, 7 M. Costea

Rezerve: 12 Lung, 13 Măţel, 14 Chiricheş, 15 Barbu, 16 Pârvulescu, 17 Gângioveanu, 18 Hora

Antrenor: Emil Săndoi

Letonia a început cu: 1 Ikstens - 4 Kazura, 5 Kosmačovs, 8 Gramovics, 9 Kamess - 14 Mežs, 15 Kuplovs-Oginskis, 16 Rudņevs, 17 Kurakins - 18 Rugins, 10 Gauracs

Rezerve: 12 Sazonovs, 2 Petrenko, 3 Siņeļņikovs, 6 I. Tarasovs, 7 Višņakovs, 11 Turkovs, 13 Gaiļus

Antrenor: Mihails Zemlinskis

Vezi mai jos comentariul liveTEXT!

Minutul 1 - România a avut lovitura de start!

Minutul 4 - Andrei Ionescu a şutat de la peste 20 de metri, însă peste poarta letonilor.

Minutul 7 - Început bun pentru tricolori, care pun presiune oe defensiva balticilor, însă fără rezultat pe tabelă deocamdată.

Minutul 9 - 1-0, GOOOL ROMÂNIA - Sburlea a primit o pasă lungă şi, cu adversar în spate, a reuşit să înscrie din ughi la colţul lung al porţii apărate de Ilkstens.

Minutul 12 - Liviu Ganea a plecat de la limita ofsaidului, a driblat portarul, însă şutul său din unghi nu a nimerit cadrul porţii părăsite a balticilor.

Minutul 19 - Bicfalvi a şutat de la mare distanţă, dar portarul Ilkstens a reţinut cu siguranţă.

Minutul 20 - Andrei Ionescu a executat în careu o lovitură liberă, dar mingea trimisă cu capul de Găman a căzut pe plasa transversală.

Minutul 26 - 2-0 GOOOL ROMÂNIA
- Mihai Costea a driblat un adversar în partea stîngă, a pătruns în careu şi a şutat nu foarte puternic la colţul scurt, mingea fiind scăpată în poartă de goalkeeperul Ilkstens.

Minutul 31 - Alexandru Ioniţă s-a accidentat în urma unui duel, avînd nevoie de intervenţia medicilor.

Minutul 40
- Sburlea a pătruns pînă în preajma careului de 6 metri şi a întors pentru Ioniţă, dar mingea trimisă de acesta s-a oprit în pădurea de picioare din faţa porţii letonilor.

Minutul 42 - 3-0 GOOOL ROMÂNIA - Sburlea a centrat impecabil pentru Papp, care a reluat în poartă cu o lovitură de cap bine plasată, din 6 metri.

Minutul 45 - PAUZĂ - România conduce cu 3-0 la pauză.

Minutul 46 - A intrat Tarasovs în locul lui Rugins

Minutul 46 - A început cea de-a doua repriză.

Minutul 48 - Rudnesvs a încasat primul cartonaş galben al partidei.

Minutul 52 - Ioniţă a şutat puternic din interiorul careului, dar Ilkstens a respins de sub bară.

Minutul 54 - Sburlea a şutat din unghi, însă mingea trimisă de el a fost uşor deviată din drumul spre poartă, în corner.

Minutul 56 - Gauracs, killerul României în partida din Letonia, a fost eliminat după o intrare urîtă, cu talpa, la Rîpă.

Minutul 62 - A intrat Gîngioveanu în locul lui Ioniţă

Minutul 63
- Gîngioveanu a avut o acţiune bună în careul letonilor, a centrat pentru Sburlea, al cărui şut din cîţiva metri a fost respins de pe linia porţii de Ilkstens.

Minutul 70 - A intrat Hora în locul lui Mihai Costea

Minutul 74
- Kosmacovs a încasat cartonaşul galben.

Minutul 78  - A intrat Pîrvulescu în locul lui Sburlea

Minutul 78 - A intrat Sinelnikovs în locul lui Gramovics

Minutul 80 - 4-0 GOOOL ROMÂNIA - Hora a şutat cu efect la colţul lung din interiorul careului şi a urcat scorul la 4-0.

Minutul 81 - Rudnevs a primit al doilea cartonaş galben şi a plecat mai devreme la cabine.

Minutul 87 - A intrat Turkovs în locul lui Kamess

Minutul 89 -  4-1 GOL LETONIA - Tarasovs a redus din diferenţă cu un şut la vinclu din interiorul careului, reuşită aplaudată de publicul buzoian

Minutul 90+2 - România învinge cu 4-1 şi îşi ia revanşa pentru înfrîngerea (1-5) din partida de la Riga.