FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII EURO 2017

FINAL România U21 a terminat la egalitate cu Ţara Galilor, 1-1. A jucat în "10" mai bine de o repriză

Calcan şi Bumba au ieşit din echipă după prestaţia din meciul cu Danemarca
Calcan şi Bumba au ieşit din echipă după prestaţia din meciul cu Danemarca Foto: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat marti, 17 noiembrie 2015 19:45

România a jucat azi, la Wrexham, în preliminariile Euro U21 din 2017, împotriva liderului grupei, Ţara Galilor, şi a încheiat la egalitate, 1-1 (Burns 14 / Nedelcearu 2).

Acest rezultat compromite șansele tricolorilor la calificare, care au deja 3 rezultate slabe, două înfrîngeri (Bulgaria și Danemarca), dar și această remiză.

6. Armenia 1p (6 jocuri)

Se califică primul loc şi cele mai bune 4 din 9 locuri secunde. Turneul final se joacă în Polonia, în iunie 2017.

***

FINAL Țara Galilor - România 1-1
min. 2 » 1-0 pentru România!
Nedelcearu deschide scorul pentru "tricolorii" mici. Apărarea gazdelor a fost păcălită de vînt la o centrare din lovitură liberă, iar fundaşul dinamovist a reluat din apropiere.

min. 14 » 1-1, Ţara Galilor egalează. După două ocazii semnate de O'Sullivan şi Declan John, liderul grupei revine prin Burns. "Cap" după o centrare a aceluiaşi John!

min. 26  » Ocazie uriaşă România! Puşcaş scapă singur cu portarul, însă O'Brien intervine salvator.

min. 31  » O nouă şansă importantă pentru "tricolori". Nedelcu a şutat de la marginea careului, O'Brien a respins greu în corner.

min. 44  » România U21 rămîne în 10. Cu un minut înainte de pauză, Brănescu este eliminat. Acesta ar fi reacţionat violent după ce fusese faultat de O'Sullivan. Cojocaru intră în locul lui Răzvan Marin.

min. 57 » Asediu la poarta României. Pe rînd, O'Sullivan, Burns şi Evans ratează ocazii importante.

min. 90 » Partida se încheie la egalitate, 1-1.

Elevii lui Cristi Dulca au, pînă acum, trei victorii şi două înfrîngeri, însă insuccesele au venit acasă împotriva principalelor contracandidate, Bulgaria (0-2) şi Danemarca (0-3).

Spre deosebire de meciul pierdut la Giurgiu, Dulca a schimbat 5 jucători: au ieşit Cojocaru, Bumba, Miron, Calcan şi Piţian, au intrat Brănescu, Rotariu, R. Marin, D. Nedelcu şi Ov. Popescu.

Iată echipele de start:

Ţara Galilor: O'Brien - Shephard, Lockyer, Yorwerth, Declan John - Hedges, Sheehan, L. Evans - H. Wilson, Burns, O'Sullivan. Selecţioner: Geraint Williams

România: Brănescu - Hodorogea, Nedelcearu, Boldor, Cr. Manea - R. Marin, Ov. Popescu, D. Nedelcu - Rotariu, Puşcaş, Al. Păun.
Selecţioner: Cristian Dulca

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”