FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U 23-ITALIA U23

Final / România U23-Italia U23 0-0

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2010 00:00

Selecţionata de tineret Under23 a terminat la egalitate (0-0) duelul amical cu reprezentativa similară a Italiei. Partida a fost LiveTEXT pe gsp.ro.

Iată echipa de start a României Under 23: Tătăruşanu - Homei, Sîrghi, D. Grigore, Sepsi - Chiacu, Onicaş, A. Ionescu, Pîrvulescu - Al. Ioniţă, Alexe.

Rezerve: Pena, Străuţ, Patriche, Olariu, Răduţ, Liţu, Antal

Italia va juca în următoarea alcătuire: Gadignani - Laverone, Benassi, Pezzi, Branzani - Puadrini, Lanzolla, Scapuzzi, Bigazzi - Rossi, Giacomelli.

Minutul 1: Arbitrul a fluierat startul partidei.

Minutul 5: Românii nu reuşesc să iasă din propria jumătate de teren.

Minutul 9: Andrei Ionescu este faultat dur la mijlocul terenului.

Minutul 10: Alexe centrează în faţa porţii, zonă în care nu se afla nici un coechipier

Minutul 12: Primul şut al partidei aparţine lui Giacomelli. Tătăruşanu este însă la post şi reţine fără emoţii.

Minutul 18: Ioniţă trimite o torpilă de la 20 de metri, puţin peste transversală.

Minutul 19: Pîrvulescu scapă singur cu portarul italienilor, însă ratează din 10 metri.

Minutul 26: Alexe, rămîne singur cu goalkeeper-ul italian, calcă însă pe minge şi este deposedat

Minutul 34: Şutul lui Alexe ocoleşte de puţin poarta. Asistentul ridicase însă fanionul pentru o poziţie de ofsaid.

Minutul 44: Chiacu încearcă o incursiune în careul italienilor, însă este blocat rapid.

Minutul 45: Prima repriză se încheie la egalitate. 0-0

Minutul 46: Start în partea secundă.

Minutul 50: Cartonaş galben petru Liviu Antal

Minutul 56: Andrei Ionesc reuşeşte o preluare de mare efect şi şutează de la 20 de metri în bară.

Minutul 61: Alexe depăşeşte trei adversari, însă trage mult peste poartă din marginea careului.

Minutul 65: Alin Liţu îl înlocuieşte pe Alexe.

Minutul 71: Ionescu trage tare din 12 metri, puţin pe lîngă poartă.

Minutul 75: Liţu luftează incredibil deşi se afla la 7 metri de poarta italienilor, nemarcat.

Minutul 77: Olariu primeşte cartonaşul galben.

Minutul 86: Răduţ intră în locul lui Sepsi.

Minutul 90: Fluier final. România obţine o remiză din amicalul cu Italia Under23.